Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Firma, nievatowiec sprzedaje produkty przez allegro i ebay na rzecz osób fizycznych nieprowadzących  działalności gospodarczej.  W 99% są to osoby spoza Polski -  część z terenów UE, ale część również z różnych innych  zakątków świata.

1. W jaki sposób powinna być ewidencjonowana sprzedaż na rzecz osób fizycznych z UE, jeśli firma sprzedaje w systemie wysyłkowym - dostaje potwierdzenie w systemie paypal o dokonanej wpłacie i dokonuje wysyłki produktów kurierem lub pocztą? Czy wystarczy ewidencja sprzedaży na  rzecz takich osób bez nabijania sprzedaży na kasę fiskalną? Czy powinna dodatkowo wystawiać faktury lub rachunki?

2. Jak  ewidencjonować sprzedaż na rzecz osób fizycznych spoza UE? Czy wystarczy ewidencja sprzedaży wysyłkowej? Jako, że następuje eksport czy sprzedaż powinna być potwierdzona fakturą? Czy jeśli firma nie jest vatowcem wystarczy wystawienie rachunku? W tej sytuacji również sprzedaż następuje za pośrednictwem systemu paypal, a produkty wysyłane są kurierem?

Odpowiedź

Jeżeli  dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną dostawę za pośrednictwem systemu pay-pal, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres) to może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Uzasadnienie

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy podmiotów dokonujących sprzedaży lub świadczących usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, co wynika z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Kwestie dotyczące zwolnień na czas określony niektórych grup podatników i niektórych czynności z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz warunki korzystania ze zwolnienia reguluje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 28 grudnia 2018 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Podstawowe zwolnienie dot. podatników, u których obrót na rzecz w/w osób nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym 20.000 zł. Ustawodawca zwolnił także niektóre czynności z tego obowiązku. Stosownie do
§2 ust. 1 ww. rozporządzenia nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2021 roku, zwolnione z obowiązku ewidencjonowania są czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. W odniesieniu do niektórych czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się zgodnie z warunkami określonymi w tym załączniku.

I tak, w części II załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - w poz. 36 jako czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania wskazano dostawę towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

Możliwość korzystania z powyższego zwolnienia zależy od indywidualnych okoliczności, co oznacza, że w każdym przypadku należy wykazać spełnienie następujących przesłanek:

  1. Dostawa towarów realizowana jest w systemie wysyłkowym bądź usługa świadczona jest na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych.
  2. Pełna wpłata za towar bądź usługę następuje za pośrednictwem poczty, banku, lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (na rachunek bankowy podatnika lub rachunek podatnika w SKOK, której jest członkiem).
    W przypadku zapłaty on-line, podobnie jak przy klasycznym przelewie bankowym, nie ulega wątpliwości, że transfer środków pieniężnych dokonany przy udziale operatora spełnia przesłankę zapłaty za pośrednictwem banku, o której mowa w poz. 36  załącznika do cytowanego wyżej rozporządzenia.
  3. Wpłata została należycie udokumentowana, tak aby z dokumentacji jednoznacznie wynikało, której transakcji (i którego odbiorcy) dotyczy dana płatność.
  4. Sprzedawane towary nie są wymienione w § 4 rozporządzenia.

Niespełnienie któregokolwiek z tych warunków sprawia, że sprzedaż powinna zostać zarejestrowana na kasie.

Zgodnie z § 4 rozporządzenia,  w/w zwolnień nie stosuje się w przypadku dostawy: gazu płynnego, części do silników (PKWiU 28.11.4), silników spalinowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych do napędu pojazdów (PKWiU 29.10.1), nadwozi do pojazdów silnikowych (PKWiU 29.20.1),  przyczep i naczep; kontenerów (PKWiU 29.20.2),  części przyczep, naczep i pozostałych pojazdów bez napędu mechanicznego (PKWiU 29.20.30.0),  części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli), gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 29.32.30.0), silników spalinowych tłokowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych w motocyklach (PKWiU 30.91.3), sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.