Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32) , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

31 października 2014

Zatrzymane kwoty zabezpieczeń a brak obowiązku korekty podatku z tytułu ulgi na złe długi

0 865

Zatrzymanie części wynagrodzenia wykonawcy w postaci kaucji gwarancyjnej, w stosunku do której nie został spełniony warunek dotyczący jej uprawdopodobnienia i nie stanie się ona wymagalna, nie powoduje po stronie Spółki obowiązku korekty odliczonej kwoty podatku naliczonego przypadającej na tę część należności w trybie art. 89b ustawy o VAT – zarówno w przypadku trzymania tych kwot na rachunku bieżącym, jak i wydzielonym rachunku pomocniczym.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 6 sierpnia 2014 roku nr IPPP3/443-464/14-2/SM.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, w której 100% akcji należy do Gminy. Spółka ma na celu założenie, a następnie zarządzanie lotniskiem cywilnym użytku publicznego. Dążenie do realizacji tego celu wymagało wybudowania wszelkich obiektów i budowli służących realizacji założonych celów - działalności lotniskowej.

Prace budowlano-montażowe prowadzone w celu wybudowania m.in. terminala, dróg wewnętrznych i zewnętrznych, garażu dla lotniskowego wozu strażackiego, budynków biurowych, dokonywane są na podstawie umów zawartych z podmiotami działającymi w tym zakresie. W treści tych umów ujęto zapisy na temat zabezpieczenia należytego wykonania umowy. W ramach takiego zabezpieczenia Spółka zatrzymuje 5% wartości należności brutto. Po ostatecznym bezusterkowym odebraniu przedmiotu umowy stwierdzonym protokołem odbioru końcowego, spółka w terminie 30 dni zwraca Wykonawcy 60% kwoty zatrzymanego zabezpieczenia. Pozostałe 40% kwoty zabezpieczenia stanowi zabezpieczenie ewentualnych roszczeń w okresie gwarancji i rękojmi, które po upływie gwarancji, tj. 36-ciu miesięcy od dnia podpisania protokołu odbioru końcowego, zostaje zwrócone Wykonawcy.

Od maja 2014 roku zatrzymane kwoty zabezpieczeń przekazywane są każdorazowo na wydzielony rachunek pomocniczy. Spółka po upływie 150 dni w odniesieniu do zatrzymanych kwot zabezpieczeń dokonuje korekty odliczonego podatku naliczonego w związku z tzw. „ulgą za złe długi”.

Wątpliwości Spółki dotyczą prawidłowości ww. postępowania. Bowiem jej zdaniem nie ma ona obowiązku dokonywanej obecnie korekty.

Odpowiedź Dyrektora Izby S...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.