Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

1 czerwca 2015

Zgłoszenie liczby kas rejestrujących a prawo do odliczenia ulgi

0 810

Z dniem 1 stycznia 1993 roku rozpocząłem działalność gospodarczą w zakresie praktyki lekarskiej specjalistycznej PKD 86.22.Z. Od dnia 15 września 2014 roku do 1 kwietnia 2015 działalność gospodarcza była zawieszona. Nie przekraczałem obrotów zobowiązujących do instalacji kasy. Z dniem 2 kwietnia 2015 roku wznowiłem działalność i ufiskalniłem kasę rejestrującą, ale nie złożyłem oświadczenia o ilości stanowisk kasowych (zgłoszenie podatnika zostało złożone 2 kwietnia 2015). Czy przysługuje mi ulga z tytułu zakupu tej kasy?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Natomiast ust. 4 tego artykułu określa, że podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu  i  kwot  podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości  90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej  jednak  niż 700 zł.

Podstawą do odliczenia jest posiadanie przez podatnika  dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą zgodnie z zapisem § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia  Ministra  Finansów  z  dnia 27 grudnia 2010 roku, w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.

Przepis  § 2  ust. 1 pkt 1  ww.  rozporządzenia, określa, iż odliczenia kwoty o której mowa w art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, lub jej zwrotu można dokonać pod warunkiem złożenia przez podatnika do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego, pisemnego zgłoszenia, o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania.

W myśl zapisu § 2  ust. 2 rozporządzenia podatnicy, którzy zamierzają stosować do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego jedną kasę rejestrującą, zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, mogą dokonać na formularzu zgłoszenia o miejscu instalacji kasy rejestrującej, zgodnie z przepisami dotyczącymi kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania, jeżeli zgłoszenie to zostało złożone przed terminem obowiązkowego rozpoczęcia ewidencjonowania tych kwot.

Natomiast § 2 ust. 1 pkt  2  ww.  rozporządzenia określa, że odliczenia kwoty o której mowa w art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, lub jej zwrotu można dokonać pod warunkiem rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego nie później niż w obowiązujących terminach, przy użyciu kas rejestrujących nabytych w okresie, kiedy kasy te były objęte ważnym potwierdzeniem, że kasy te spełniają funkcje wymienione w art. 111 ust. 6a ustawy oraz kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać.

Przepis § 3 ust.1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zwalnia z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r.:

  • podatników, u których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20.000 zł, a w przypadku p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.