Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Klient kupił maseczki FFP3 na fakturę na firmę, po 2 dniach wrócił twierdząc, że podał niewłaściwe dane i poprosił o korektę FV na dane zupełnie innej firmy. Czy mam prawo wystawić taką FV korygującą, czy „wyzerować” transakcję?

Odpowiedź

Opisana sytuacja wskazuje, że faktura została wprowadzona do obrotu prawnego, zatem nie można już jej anulować. Sprzedawca ma zatem obowiązek wystawić fakturę VAT korygującą na zasadach określonych w art. 106j ust. 1 pkt 5 i ust. 2 ustawy o VAT. Mamy bowiem do czynienia z sytuacją, gdy korekta dotyczy podmiotu, który faktycznie nabył towar i tylko w efekcie błędu nie został wskazany na fakturze jako nabywca. W tym przypadku faktura korygująca nie będzie skutkowała zmianą wartości sprzedaży oraz podatku należnego, wystawienie faktury korygującej powinno polegać wyłącznie na zmianie danych nabywcy.

 

Uzasadnienie

Faktura VAT powinna zawierać dane nabywcy towaru lub usługi i tym samym dokumentować rzeczywiste zdarzenia gospodarcze, a jako wystawca i nabywca powinni widnieć faktyczni uczestnicy transakcji (art. 106b ust. 1 pkt 1 w związku z art. 106e ust. 1 pkt 1-15 ustawy o VAT). W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, faktury są dokumentami potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika. Faktura pełni szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku VAT, dlatego też niezwykle istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich jej elementów. Błędy zaś powinny być skorygowane w taki sposób, aby faktura odzwierciedlała faktycznie dokonaną transakcję pomiędzy prawidłowo oznaczonymi podmiotami gospodarczymi (szerzej zob. m.in. pismo dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 października 2019 roku (znak: 0114-KDIP1-3.4012.362.2019.2.MK). Zatem faktura korygująca wystawiana jest w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczywistością kwot i innych danych, decydujących o rzetelności wystawionego dokumentu.

Zgodnie z art. 106j ust. 1 ustawy o VAT, sprzedawca wystawia fakturę korygującą w przypadku udzielenia rabatów, obniżek cen, zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, a także zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodat...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.