Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI

9 października 2015

Zmiana spadkobiercy a korekta podatku należnego

0 685

W związku z wnioskiem nowego spadkobiercy o zwrot pobieranych przez Gminę pożytków od nieruchomości objętych spadkiem, złożonego na podstawie wydanego postanowienia Sądu, Gmina nie ma obowiązku wystawiania faktur korygujących dzierżawcom.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 31 marca 2015 nr IBPP3/4512-6/15/EJ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, która w 2013 roku nabyła spadek po zmarłej mieszkance na podstawie dziedziczenia ustawowego z dobrodziejstwem inwentarza w całości. W skład spadku wchodziły 3 nieruchomości o charakterze niemieszkalnym obciążone umowami dzierżawy na czas oznaczony - 30 lat, bez możliwości wypowiedzenia. Automatycznie od dnia prawomocności postanowienia Sądu, tj. kwietnia 2013 roku Gmina stała się stroną ww. umów dzierżawy i rozpoczęła rozliczanie z dzierżawcami. Z racji tego, że Gmina jest podatnikiem podatku od towarów i usług, wystawiano faktury VAT na należność z tytułu czynszu dzierżawnego za ww. nieruchomości.

W październiku 2014 roku Sąd Rejonowy wydał postanowienie zmieniające w ten sposób, iż spadek na podstawie testamentu szczególnego ze stycznia 2011 roku nabył mąż Spadkodawczyni w całości. Do dnia prawomocności postanowienia, tj. do listopada 2014 roku Gmina nadal dokonywała rozliczeń z dzierżawcami jako właściciel nieruchomości objętych spadkiem. Postanowienie Sądu z października 2014 roku stwierdza nabycie spadku przez męża Spadkodawczyni i ma skutek prawny od chwili jej śmierci, tj. od marca 2011 roku, wobec czego Gmina nie była właścicielem nieruchomości objętych spadkiem, ani stroną umów dzierżawy. W tym okresie Gmina wystawiała faktury VAT, przy czym dokonano co miesiąc odprowadzenia podatku VAT należnego do urzędu skarbowego. W grudniu 2014 roku nowy spadkobierca zwrócił się do Gminy z wnioskiem o zwrot pobieranych pożytków od nieruchomości objętych spadkiem.

Wątpliwości Gminy dotyczą kwestii obowiązku dokonania korekty obrotu i kwot podatku należnego, wystawienia faktur korygujących oraz okresu rozliczeniowego, w którym należy dokonać korekty podatku należnego wynikającego z faktur korygujących.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Rozważając skutki podatkowe zaistniałej sytuacji organ podatkowy uznał, iż należy wziąć pod uwagę aspekty, które mają znaczenie z punktu widzenia ustawy o podatku od towarów i usług. Bowiem z punktu widze...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.