Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , KASY REJESTRUJĄCE

2 stycznia 2015

Zmiany w kasach rejestrujących od 1 stycznia 2015 roku

0 867

Przedstawiamy główne założenia „nowego” rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących i podstawowe zasady obowiązujące podatników rozpoczynających ewidencję na kasie rejestrującej.

• Główne założenia rozporządzenia

Z dniem 1 stycznia 2015 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2014 r., poz. 1544). Głównym założeniem nowego rozporządzenia ws. zwolnień z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas jest stopniowe obejmowanie tym obowiązkiem pozostałych podatników korzystających do tej pory ze zwolnienia.

Rozporządzenie określa zwolnienia na najbliższe 2 lata, tj. 2015 i 2016 rok. Podobnie jak poprzednio rozporządzenie zawiera katalog czynności zwolnionych wymienionych w załączniku.

W załączniku nie znalazła się:

  • poz. 34, która dotyczyła zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przy spełnieniu warunku fakturowania każdej usługi oraz warunku dotyczącego liczby świadczonych usług i liczby odbiorców. Podatnicy korzystający wcześniej ze zwolnienia przedmiotowego z pozycji 34 załącznika są obowiązani do rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej z dniem 1 marca 2015 roku, jeżeli nie będą mogli skorzystać ze zwolnienia z tytułu limitu obrotów.

  • poz. 43 - sprzedaż biletów i rezerwacja miejsc przy przewozach rozkładowych pasażerskich – sprzedaż ta będzie mogła korzystać ze zwolnienia określonego pod poz. 41 załącznika, dot. usług świadczonych przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety obsługiwanych przez klienta przyjmujących należność w bilonie, banknotach, innej formie bezgotówkowej jeżeli z ewidencji i dokumentujących je dowodów wynika jakiej transakcji zapłata dotyczyła),

Do załącznika dodano:

  • w poz. 49 – zwolnienie dotyczące dostawy towarów i świadczenia usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, pod warunkiem wystawienia faktury.

Utrzymano katalog zwolnień podmiotowych i podmiotowo-przedmiotowych z obowiązku ewidencjonowania tj. kryterium wysokości obrotu w kwocie 20.000 zł, zarówno dla podmiotów kontynuujących, jak i dla rozpoczynających działalność gospodarczą.

WAŻNE: Bezwzględnym obowiązkiem stosowania kas fiskalnych, bez możliwości zastosowania zarówno podmiotowego jak i przedmiotowego zwolnienia objęto m.in. czynności dostawy:

  • perfum i wód toaletowych, z wyłączeniem dostarczanych na pokładach samolotów,

  • gazu płynnego,

  • wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych pow. 1,2% oraz usług:

  • naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania);

  • w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów;

  • w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów;

  • w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów;

  • prawniczych z wyjątkiem usług określonych w poz. 28 załącznika do rozporządzenia (czynności notarialne);

  • doradztwa podatkowego;

  • związanych z wyżywieniem wyłącznie: świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering) z wyjątkiem usług świadczonych na pokładach samolotów oraz w sposób określony w pozycji 45 załącznika (usługi stołówek prowadzonych przez placówki oświatowe); usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych.

• Terminy rozpoczęcia ewidencjonowania

Utrzymano zasadę, że utrata prawa do zwolnienia z ewidencjonowania następuje po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym miało miejsce zdarzenie wykluczające korzystanie ze zwolnienia. W przypadku podatników korzystających ze zwolnienia ze względu na wysokość osiąganych obrotów, którzy po 31 grudnia 2014 roku kontynuują wykonywanie w/w usług świadczenie tych usług zwolnione jest z obowiązku ewidencjonowaniado dnia 28 lutego 2015 roku.

Natomiast u podatników rozpoczynających po 31 grudnia 2014 roku wykonywanie tych usług ich zwolnienie będzie miało zastosowanie przez okres dwóch mies...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.