Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW , AKTUALNOŚCI

2 września 2016

Zmiany w VAT związane z importem towarów

0 894

W sierpniu uchwalona została kolejna nowelizacja ustawy o podatku VAT. Nowelizacja ta, wspólnie z nowelizacją ustawy Prawo celne i wielu innych ustaw, ma na celu dostosowanie polskich regulacji do przepisów unijnego kodeksu celnego. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany wprowadzone omawianą nowelizacją.

Ustawa z dnia z dnia 22 czerwca 2016 roku o zmianie ustawy - Prawo celne oraz niektórych innych ustaw weszła w życie 20 sierpnia 2016 roku. Niektóre z wprowadzonych nią zmian mają na celu jedynie dostosowanie do nowego podziału procedur celnych i nowego nazewnictwa wprowadzonego do Unijnego Kodeksu Celnego, inne mają znaczenie merytoryczne. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany:

 Zmiany spowodowane likwidacją procedury przetwarzania pod kontrolą celną;

Przepisy unijnego kodeksu celnego nie przewidują już procedury przetwarzania pod kontrolą celną. W związku z tym z nowelizacji ustawy o VAT również usunięto przepisy dotyczące tej procedury – między innymi zmieniono przepis art.17 ust.1 pkt 2 ustawy, określający kto jest podatnikiem, a także uchylono art.19a ust.10 określający obowiązek podatkowy w odniesieniu do towarów objętych procedurą przetwarzania pod kontrolą celną, a także art.30b ust.3 określający podstawę opodatkowania w tym zakresie.

W związku z tym, że podatnicy nie będą korzystali już z procedury przetwarzania pod kontrolą celną, zmiany te same w sobie nie będą rodziły dla nich konsekwencji w podatku od towarów i usług.

Zmiany polegające na dostosowaniu przepisów ustawy o VAT do nowego nazewnictwa procedur celnych;

Jak wynika z uzasadnienia do projektu omawianej nowelizacji, zmiany w treści przepisów art.19a ust.11, art.26a ust.2, art.30b ust.2, art.45 ust.1 pkt 1 oraz art.86 ust.10d pkt 1 ustawy o VAT polegają jedynie na dostosowaniu przepisów ustawy do nowego nazewnictwa procedur celnych. Zatem zmiany tych przepisów co do zasady bezpośrednio nie powodują zmiany sposobu rozliczania VAT przy imporcie towarów.

Zmiany mające na celu opodatkowanie VAT importu towarów objętych procedurą uszlachetniania czynnego w sytuacji, gdy następuje uproszczone zakończenie tej procedury;

Jak dowiadujemy się z uzasadnienia omawianej nowelizacji, art.324 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447 z 24 listopada 2015 r., przewiduje uproszczone zakończenie procedury uszlachetniania czynnego, polegające na tym, że określone towary objęte tą procedurą są uważane za powrotnie wywiezione, pomimo, że faktycznie zostały one wprowadzone na rynek unijny bez zgłoszenia celnego oraz bez uiszczenia należności celnych przywozowych. Towary te są traktowane jak towary unijne, a zamknięcie procedury uszlachetniania czynnego następuje, gdy towary objęte tą procedurą zostaną po raz pierwszy użyte w procesach przetwarzania wskazanych w przepisach.

Omawiana nowelizacja ustawy o VAT ma na celu opodatkowanie podatkiem od towarów i usług importu towarów objętych procedurą uszlachetniania czynnego, w sytuacji gdy następuje takie uproszczone zakończenie tej procedury. Dotychczas w przypadku takiego uproszczonego zakończenia procedury nie powstawał obowiązek w podatku VAT z tytułu importu.

I tak w myśl nowo dodanego art.19a ust.10a ustawy w przypadku objęcia towarów procedurą uszlachetniania czynnego obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje z chwilą zamknięcia tej procedury w opisanym powyżej trybie (czyli z chwilą, gdy towary objęte tą procedurą zostaną po raz pierwszy użyte w procesach przetwarzania wskazanych w przepisach). W myśl art.30b ust.3a podstawą opodatkowania jest w takiej sytuacji wartość celna powiększona o podatek akcyzowy (jeżeli taki występuje) oraz o ewentualne koszty dodatkowe, a także opłaty i inne należności, jeżeli organy celne mają obowiązek je pobierać z tytułu importu towarów (art.30b ust.4, 6 i 7 ustawy). Ustawodawca dodał również do ustawy przepis art.45 ust.3, wyłączający ze zwolnienia od VAT towary objęte procedurą uszlachetniania czynnego, dla których nastąpiło uproszczone zakończenie tej procedury w opisanym powyżej trybie.

Należy jednak mieć na uwadze przepisy przejściowe, zawarte w art.34 ustawy zmieniającej, zgodnie z którymi w stosunku do towarów, które zostały objęte procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń przed dniem wejścia w życie nowelizacji (czyli przed 20 sierpnia), nie powstanie obowiązek podatkowy, nawet jeżeli uproszczone zakończenie tej procedury trybie opisanego powyżej art. art.324 rozporządzenia wykonawczego nastąpi po wejściu w życie nowych przepisów.

Zmiany proceduralne (zmiany w art.33 ustawy o p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.