Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

30 sierpnia 2013

Zwolnienie z podatku usług poradnictwa dietetycznego i układania jadłospisów

0 884

Świadczone przez Wnioskodawczynię, jako osobę posiadającą zawód dietetyka, czynności polegające na konsultacji dietetycznej dla dzieci, oraz osób z nadwagą lub otyłością, w zakresie, w jakim dotyczą one profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawy zdrowia, korzystają ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 6 czerwca 2013 roku nr IPTPP1/443-201/13-4/MW.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Wnioskodawczyni, która prowadzi działalność gospodarczą polegającą na poradnictwie poprzez konsultacje osobiste oraz układanie diet dla osób zgłaszających się z konkretnymi problemami. W czasie wizyty Wnioskodawczyni dokonuje u pacjenta analizy składu ciała, dotychczasowego sposobu żywienia i nawyków żywieniowych, omawia potrawy niewskazane w danej jednostce chorobowej oraz sposoby przyrządzania i komponowania posiłków, które nie będą wywoływały niekorzystnych objawów chorobowych u pacjenta zgłaszającego się z konkretnym schorzeniem. Ponadto Wnioskodawczyni przygotowuje jadłospis, który zawiera posiłki wspomagające terapię leczniczą, minimalizujący objawy choroby powodowane nieprawidłowym żywieniem.

Wnioskodawczyni jednocześnie wskazała, że wykonywane usługi są usługami służącymi profilaktyce, zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Do Wnioskodawczyni zgłaszają się osoby z różnymi chorobami, które są wynikiem nieprawidłowego żywienia. Poprzez odpowiednie ułożenie diet i ich nadzór Wnioskodawczyni pomaga tym osobom w niwelowaniu objawów ich chorób i powrocie do zdrowia. Z pomocą Wnioskodawczyni osoby zdrowo się odżywiają, co służy profilaktyce i zachowaniu zdrowia. Ponadto wykonuje usługi w ramach zawodu medycznego, a więc jest osobą legitymującą się kwalifikacjami niezbędnymi do wykonywania świadczeń zdrowotnych. Jest magistrem fizjoterapii, ukończyła studia licencjackie oraz studia magisterskie na Politechnice, Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. Regularnie uczestniczy w szkoleniach i konferencjach organizowanych przez Agencję Promocji Zdrowia. Najważniejsze szkolenia: Żywienie w otyłości, Żywienie dzieci i młodzieży, Żywienie Sportowców, Zlecanie i interpretowanie badań laboratoryjnych w gabinecie dietetycznym.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy powyższe usługi podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług. 

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż zwolnieniu od podatku podlegają usługi opieki medycznej, które spełniają określone warunki – służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz świadczone są przez konkretne, wymienione przez ustawodawcę podmioty, tj. podmioty...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.