Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , ROZLICZENIA VAT

2 sierpnia 2016

Zwrot niesłusznie ściągniętych kwot z tytułu podatku VAT

0 921

Urząd ściągnął mi z konta kwotę VAT za miesiąc kwiecień. Deklarację VAT za kwiecień skorygowałem tak, że VAT do zapłaty nie wystąpił. Korektę złożyłem przed otrzymaniem upomnienia. Uważam, że kwota z pierwotnej deklaracji nie powinna być ściągnięta przez Urząd więc złożyłem skargę. Czy Urząd zwróci mi niesłusznie ściągniętą kwotę wraz z kosztami upomnienia i kosztami egzekucyjnymi?

ODPOWIEDŹ

Tak, Urząd zwróci niesłusznie ściągnięte kwoty, z tym, że koszty egzekucji zwróci organ egzekucyjny, a należność główną, odsetki i koszty upomnienia zwróci organ podatkowy. Niesłusznie ściągnięte kwoty powinny zostać zwrócone na rachunek bankowy, z którego zostały zrealizowane lub na rachunek bankowy wskazany przez Podatnika.

UZASADNIENIE

Jeżeli organ podatkowy spowodował niezgodne z prawem wszczęcie i prowadzenie egzekucji, to w myśl art. 64 c § 3 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji pobrana należność z tytułu kosztów egzekucyjnych powinna zostać zwrócona Podatnikowi wraz z ustawowymi odsetkami od dnia pobrania.

Z przedstawionej spraw wynika, że korekta deklaracji VAT-7 za kwiecień pomniejszyła należny podatek do zapłaty do zera. Zatem zmiana deklaracji wynikała z poprawienia błędu, który został popełniony przy poprzednim jej sporządzaniu. Skorygowanie deklaracji polega na ponownym i poprawnym już wypełnieniu formularza, z zaznaczeniem, że w tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z korektą złożonej już uprzednio deklaracji.

Odliczanie podatku naliczonego oraz korekty odliczeń podatku, dokonane przez podatnika, regulują także przepisy art. 184 - 186 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Zgodnie z zapisami Dyrektywy kwota początkowego odliczenia podlega korekcie zgodnie z procedurami określonymi przez państwo członkowskie, w szczególności jeśli:

  • kwota odliczenia była wyższa lub niższa od kwoty odliczenia przysługującego podatnikowi,

  • po złożeniu deklaracji uległy zmianie czynniki uwzględnione przy odliczeniu kwoty podlegającej odliczeniu, zwłaszcza w przypadku odstąpienia od zakupów lub uzyskania obniżon...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.