Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W naszej spółce od ponad dwóch lat nie wystawiano not korygujących, mimo iż jest taka potrzeba. Czy można teraz wystawiać noty, które dotyczyły poprzednich lat. Czy fakt, iż nie wystawiliśmy not rodzi jakieś negatywne konsekwencje podatkowe?

Oczywiście można, a wręcz należy wystawić noty korygujące. Niemniej trzeba pamiętać, iż noty korygujące wystawiać można jedynie w przypadku określonych błędów które pojawiają się na fakturze. Kwestię tę normuje par. 15 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od towarów i usług, zgodnie z którym: „nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zwierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w par. 5 ust. 1 pkt. 6-12 (rozporządzenia – przyp. autor), może wystawić fakturę nazwaną nota korygującą”.

Do pomyłek, których nie można korygować notą korygującą należą zgodnie z rozporządzeniem:

• miara i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonywanych usług;

• cena jednostkowa towaru lub usługi bez kwoty podatku (cena jednostkowa netto);

• wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);

• stawki podatku;

• suma wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;

• kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług) , z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

• kwota należności ogółem wraz z należnym podatkiem.

Przepisy nie precyzują, kiedy należy wystawić notę korygującą, tak więc można założyć, iż noty można wystawić (o ile zachodzą przesłanki do ich wystawienia) do czasu przedawnienia się zobowiązania podatkowego. Ponadto należy pamiętać, iż wystawiona nota korygująca powinna zostać potwierdzona u sprzedawcy podpisem osoby upoważnionej do wystawiania faktur.

Przy okazji warto zwrócić uwagę, iż zgodnie z przyjętym poglądem w orzecznictwie sądowym, w trybie sprostowania informacji notą korygującą, nie można zmienić strony transakcji tj. wpisać danych innego podmiotu będącego sprzedawcą bądź nabywcą.

Co do konsekwencji podatkowych, to wszystko zależy od wagi błędu oraz indywidualnej oceny urzędu skarbowego. Z praktyki wynika, iż brak not korygujących w przypadku drobnych błędów (np. literówek w adresie) nie rodzi negatywnych konsekwencji podatkowych. Niemniej dla pewności sugeruje się aby wystawiać notę korygującą jeśli jesteśmy świadomi istnienia błędu na fakturze.

Michał Iwanina

Biegły Rewident