Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

January 1, 1970

NR 86 (Luty 2019)

Dokumentowanie pobytu osób skierowanych przez gminę do domu pomocy społecznej

0 990

Fundacja prowadzi dom pomocy społecznej dla osób starszych i niepełnosprawnych, którzy potrzebują  całodobowej opieki. Część osób przychodzi do naszego domu tylko na dzień, uczestniczą w zajęciach, spożywają posiłki, objęci są opieką lekarską i pielęgniarską, ale na nocleg wracają do swoich domów. Jednak wszyscy pensjonariusze są kierowani przez gminę. Czy w tej sytuacji musimy wystawiać dwie faktury, jedną za pobyt osób na stale, a drugą za tzw. osoby dochodzące?

Odpowiedź

Fundacja nie ma obowiązku wystawiania faktur na rzecz gminy. Fakturę dokumentującą sprzedaż wystawia się nabywcy towaru lub usługi, a w tym przypadku nabywcą usług świadczonych przez fundację są osoby fizyczne, które korzystają z domu pomocy społecznej. Fundacja dla gminy powinna w tej sytuacji wystawić jedynie notę obciążeniową, bo gmina jest jedynie płatnikiem, a nie nabywcą tych usług.

Uzasadnienie

Fundacja jako podmiot niezależny od gminy nie korzysta z władztwa publicznego jako organu publicznego i  podlega zatem ustawie o podatku VAT. Nie ma do niej zastosowania treść art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, zgodnie z którym nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Jednak fundacja jest zwolniona z VAT przedmiotowo, ponieważ pozwala na to treść art. 43 ust.1 pkt 22 ustawy, z którego wynika, że usługi pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej oraz usługi określone w przepisach o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a także dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, na rzecz beneficjenta tej pomocy, wykonywane przez:

a) regionalne ośrodki polityki społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, rodzinne domy pomocy, ośrodki wsparcia i ośrodki interwencji kryzysowej,

b) wpisane do rejestru prowadzonego przez wojewodę:

- domy pomocy społecznej prowadzone przez podmioty posiadające zezwolenie wojewody,

- placówki opiekuńczo-wychowawcze i ośrodki adopcyjno-opiekuńcze,

c) placówki specjalistycznego poradnictwa,

d) inne niż wymienione w lit. a-c placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku na podstawie zezwolenia wojewody, wpisane do rejestru prowadzonego przez wojewodę,

e) specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie.

To, że fundacja jest podatnikiem VAT i wykonuje czynności zwolnione nie oznacza automatycznie, że ma z tego tytułu wystawiać faktury VAT. Jak czytamy w indywidualnej interpretacji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 maja 2017 roku (nr 0112-KDIL2-1.4012.65.2017.1.MK): (…)Wnioskodawca świadczący za pośrednictwem Domu Pomocy Społecznej usługi pomocy społecznej zwolnione od podatku VAT na rzecz podopiecznych w sytuacji gdy płatność za nią dokonywana jest w części przez ośrodek pomocy społecznej, nie ma obowiązku wystawienia faktury, na rzecz tego ośrodka. Przy czym fakturę w takiej sytuacji należy wystawić na rzecz świadczeniobiorcy usługi, tj. podopiecznego (na jego żądanie), a wystawiona faktura powinna zawierać kwotę należności ogółem tzn. kwotę uiszczoną przez podopiecznego, jak i kwotę wpłaconą przez środek pomocy społecznej”.

Zatem Wnioskodawca świadczący za pośrednictwem DPS usługi pomocy społecznej zwolnione od podatku VAT na rzecz podopiecznych w sytuacji gdy płatność za nią dokonywana jest przez gminę, nie ma obowiązku wystawienia faktury, na rzecz tego ośrodka, ale, jedynie na żądanie, na rzecz podopiecznego.

 

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) sprzedaż zwolnioną należy wykazać w poz.10.

Radosław Stępień

Adwokat, radca prawny

Podstawa prawna: art. 15 ust.6, art. 43 ust.1 pkt 22, art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.