Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

January 1, 2016

Dokumentowanie sprzedaży usług elektronicznych poza terytorium kraju

0 848

Sprzedaję usługi elektroniczne (kody dostępu do gier) firmom poza terytorium kraju. Kody wysyłam drogą elektroniczną na ich skrzynkę e-mail. Jakie dokumenty powinienem posiadać w celu udokumentowania świadczonych usług elektronicznych, na rzecz kontrahentów i czy jest to „odwrotne obciążenie”?

ODPOWIEDŹ

Dokładne i kompletne dokumentowanie dokonanych transakcji świadczenia usług elektronicznych jest konieczne w celu potwierdzenia wykonania powyższych usług.

W przypadku świadczenia przez Czytelnika usług elektronicznych, o których mowa w art. 2 pkt 26 ustawy o VAT, na rzecz podmiotów mających siedzibę poza terytorium kraju na fakturach umieszcza się adnotację, że podatek VAT rozlicza nabywca usługi i usługa nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium kraju, zgodnie z dyspozycją art. 28b ust. 1 ustawy o VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 2 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług przez usługi elektroniczne rozumie się usługi świadczone za pomocą środków komunikacji elektronicznej, o których mowa w art. 7 rozporządzenia wykonawczego Rady UE nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ww. rozporządzenia, do „usług świadczonych drogą elektroniczną”, o których mowa w dyrektywie 2006/112/WE, należą usługi świadczone za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej, których świadczenie - ze względu na ich charakter - jest zasadniczo zautomatyzowane i wymaga minimalnego udziału człowieka, a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe.

Stosownie do art. 7 ust. 2 rozporządzenia należą tu w szczególności:

  • a. ogólnie dostawy produktów w formie cyfrowej, łącznie z oprogramowaniem, jego modyfikacjami lub nowszymi wersjami;

  • b. usługi umożliwiające lub wspomagające obecność przedsiębiorstw lub osób w sieci elektronicznej, takich jak witryna lub strona internetowa;

  • c. usługi generowane automatycznie przez komputer i przesyłane poprzez Internet lub sieć elektroniczną w odpowiedzi na określone dane wprowadzone przez usługobiorcę;

  • d. odpłatne przekazywanie prawa do wystawiania na aukcji towarów lub usług za pośrednictwem witryny internetowej działającej jako rynek online, na którym potencjalni kupujący przedstawiają swoje oferty przy wykorzystaniu automatycznych procedur oraz na którym strony są informowane o dokonaniu sprzedaży za pomocą poczty elektronicznej generowanej automatycznie przez komputer;

  • e. pakiety usług internetowych oferujące dostęp do informacji, w których element telekomunikacyjny ma charakter pomocniczy i drugorzędny (to znaczy pakiety wykraczające poza oferowanie samego dostępu do Internetu i obejmujące inne elementy, takie jak strony, które umożliwiają dostęp do aktualnych wiadomości, informacji meteorologicznych lub turystycznych, gier, umożliwiają hosting witryn internetowych, dostęp do grup dyskusyjnych; itp.);

  • f. usługi wyszczególnione w załączniku I.

Czytelnik świadczy usługi elektroniczne, o których mowa w art. 2 ust. 26 ustawy o VAT, czyli dokonuje elektronicznej sprzedaży kluczy i kodów do gier komputerowych na rzecz kontrahentów, którzy mają siedzibę poza terytorium kraju. Sprzedaż realizowana przez Czytelnika odbywa się w ten sposób, że Czytelnik wysyła sprzedane kody do swoich odbiorców za pośrednictwem poczty elektronicznej. Czytelnik zastanawia się w jaki sposób powinien dokumentować dokonane transakcje oraz czy w tym przypadku należy zastosować „odwrotne obciążenie”. W przypadku świadczenia usług w celu prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika (tj. zgodnie z definicją zawartą w art. 28a ustawy osoby prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, ale także zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich) jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n. Z ustawy o VAT nie wynika jakie dokumenty powinien posiadać Podatnik świadczący usługi elektroniczne. Jednak w trakcie kontroli należy przedłożyć wszystkie dokumenty potwierdzające dokonanie transakcji, ponieważ sama faktura nie jest wystarczającym dowodem jej wykonania.

Z treści cyt./w. art. 28b ust. 1 ustawy  wynika, że usługodawca w celu prawidłowego opodatkowania usługi winien posiadać w swojej dokumentacji informacje pozwalające na prawidłowe określenie statusu podmiotów będących nabywcami tych usług.

Ponadto, w przypadku każdej transakcji należy zebrać dokumenty, aby możliwe było ustalenie, jaki podmiot kupił dany kod oraz potwierdzenie, że sprzedane kody zostały faktycznie wysłane do odbiorcy. W celu uzyskania pewności, że mamy do czynienia z wiarygodnym kontrahentem na początku współpracy z danym kontrahentem należy zweryfikować fakt zarejestrowania przez ten podmiot działalności gospodarczej we właściwym rejestrze, uzyskując najlepiej dokumenty rejestrowe kontrahenta. Następnie należy zwrócić szczególną uwagę na fakt dokładnego rejestrowania wszelkich czynności związanych ze sprzedażą kodów do gier w formie elektronicznej.

W związku z powyższym Czytelnik powinien gromadzić następujące dokumenty potwierdzające w pierwszej kolejności dokonywane nabycia, tj.:

  • zamówienia na kupowane kody, skierowane przez Czytelnika do dostawcy,

  • faktury zakupu kodów,

  • potwierdzenia zapłaty za kody, będące przedmiotem zakupu dokonanego przez Czytelnika,

  • w zależności od sposobu nabycia kodów - różnego rodzaju potwierdzenia otrzymania zakupionych kodów, w szczególności mogą to być: potwierdzenia zakupów otrzymane na adres e-mail i inne.

W odniesieniu do dokumentowania sprzedaży należy posiadać:

  • wysłane do odbiorców zestawienie kodów w postaci ciągu znaków lub jako zdjęcia/skany poszczególnych kodów,

  • skierowane do Czytelnika zamówienie oraz potwierdzenie wysłania kodów za pomocą poczty elektronicznej (w przypadku sprzedaży poprzez wysyłkę kodów na e-mail klienta),

  • wystawione przez Czytelnika faktury sprzedaży,

  • potwierdzenia przelewów dokonanych przez nabywcę kodów zgodne z wartościami wykazanymi na fakturach wystawionych przez Czytelnika.

Wymienione powyżej dokumenty, w przypadku świadczenia przez Czytelnika usług elektronicznych, o których mowa w art. 2 pkt 26 ustawy, na rzecz podatników mających siedzibę poza terytorium kraju pozwalają Czytelnikowi na umieszczanie na fakturach dokumentujących sprzedaż na rzecz tych podmiotów adnotacji, że podatek VAT rozlicza nabywca usługi i przyjęcie, że sprzedaż taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium kraju, zgodnie z dyspozycją art. 28b ust. 1 ustawy.

Przepisy ustawy o VAT nie wskazują na sposób dokumentowania faktu, że podmiot będący nabywcą usługi prowadzi działalność gospodarczą. Zatem Czytelnik jako usługodawca w celu określenia statusu podmiotów, na rzecz których wykonuje swoje usługi, powinien uzyskać od tych podmiotów odpowiednie informacje umożliwiające ich identyfikację jako podatników VAT w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT i starać się pozyskać takie informacje we własnym zakresie oraz z zachowaniem należytej staranności dokonać ich weryfikacji, co wskazano powyżej.

Jednocześnie zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT faktura powinna zawierać w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi – wyrazy „odwrotne obciążenie”.

Zatem faktura dokumentująca świadczenie przedmiotowych usług elektronicznych na rzecz  podatników nieposiadających siedziby na terytorium kraju powinna zawierać wyrazy „odwrotne obciążenie”.

Podstawa prawna: art. 2 pkt 26, art. 28 b ust. 1, art. 106e ust.1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług.

Marta Rusin