Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Refundujemy naszym pracownikom szczepionki przeciwko grypie - firma pokrywa koszt zakupu szczepionki przez pracownika na podstawie FV wystawionej na naszą firmę. Jeden z pracowników dostarczył FV wystawioną na siebie, zamiast na firmę, czy w takiej sytuacji pracodawca będzie mógł odliczyć VAT naliczony na tej fakturze? Czy przy nieodpłatnym przekazaniu trzeba naliczyć VAT?

Odpowiedź

Pracodawca może odliczyć VAT naliczony tylko i wyłącznie z tytułu faktury wystawionej na „siebie” (firmę), prawo do odliczenia nie przysługuje pracodawcy odnośnie do faktury wystawionej imiennie na pracownika. Z tego względu brak jest podstaw do opodatkowania VAT nieodpłatnego przekazania szczepionki przeciwko grypie pracownikowi. 

Uzasadnienie

Prawo do odliczenia  podatku  naliczonego przysługuje podatnikom w zakresie, w jakim nabywane przez nich towary i usługi są wykorzystywane (bezpośrednio lub pośrednio) do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).  Szerzej zob. wyrok WSA w Lublinie z 9 października 2019 r. (sygn. akt I SA/Lu 13/19). 
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika m.in. z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT). Zgodnie zaś z art. 106e ust. 1 ustawy o VAT, faktura powinna zawierać m.in. imię i  nazwisko lub nazwę nabywcy towarów lub usług oraz jego adres, a  także numer, za pomocą którego jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku. Z powyższego wynika, że pod pojęciem faktur otrzymanych przez podatnika należy rozumieć wyłącznie faktury wskazujące tego podatnika jako nabywcę towarów lub usług. Jak stwierdził bowiem WSA w Łodzi w wyroku z 9 października 2019 roku (sygn. akt I SA/łd 1125/17), „charakteryzując transakcję, która rodzi prawo do odliczenia, należy zatem stwierdzić, że nabywcą towarów i usług musi być przedsiębiorca, a konkretnie rzecz ujmując, podmiot występujący w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT [...]”. 

Reasumując, pracodawca nie ma prawa odliczyć podatku VAT z faktury dokumentującej zakup szczepionki przeciwko grypie, wystawionej na pracownika. 
A z uwagi na to, że - zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT - nieodpłatna dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jedynie wówczas, gdy podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych, to nieodpłatne przekazanie szczepionki pracownikowi nie podlega opodatkowaniu VAT.  

 

Podstawa prawna: art. 7 ust. 2, art. 15 ust. 1, art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a, art. 106e ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz.U. z 2018 r. poz. 2174 z późn.zm.)