Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

January 1, 2014

Fakturowanie złomowania samochodu

0 1030

Jaką fakturę należy wystawić oddając samochód do złomowania: Odwrotne obciążenie (PKWiU 23.51.12.0) czy VAT 23% (PKWIU 38.11.49.0)?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli samochód przeznaczony do złomowania został sklasyfikowany pod symbolem PKWiU 38.11.49.0 - Wraki przeznaczone do złomowania inne niż statki i pozostałe konstrukcje pływające, to jego złomowanie będzie podlegało mechanizmowi odwrotnego obciążenia.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.17 ust.1 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) dokonującym ich dostawy jest podatnik, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art.113 ust.1 i 9 (zwolnienie podmiotowe, ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów);

b) nabywcą jest podatnik w rozumieniu ustawy o VAT (czyli podmiot prowadzący działalność gospodarczą);

c) dostawa nie jest objęta zwolnieniem przewidzianym dla dostawy towarów używanych.

Ogólnie można powiedzieć, że podmiot wykonujący działalność gospodarczą (czynny lub zwolniony podatnik VAT), dokonujący zakupów towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT od czynnego podatnika podatku od towarów i usług, jest zobowiązany do rozliczenia podatku należnego wynikającego z tej transakcji oraz, po spełnieniu określonych w ustawie warunków, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu.

W załączniku nr 11 do ustawy o VAT ustawodawca w celu identyfikacji poszczególnych towarów posłużył się symbolami PKWiU. Z tego też względu od prawidłowego sklasyfikowania towarów będących przedmiotem transakcji będzie zależało ustalenie czy są one objęte procedurą odwrotnego obciążenia. Klasyfikacji takich dokonuje urząd statystyczny.

W poz. 29 załącznika w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2013 roku jako podlegające odwrotnemu obciążeniu wymieniono sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 38.11.49.0 wraki przeznaczone do złomowania inne niż statki i pozostałe konstrukcje pływające.

Natomiast pod symbolem 23.51.12.0 PKWiU widnieje cement portlandzki, cement glinowy, cement żużlowy i podobne rodzaje cementu hydraulicznego. Symbolu tego załącznik nr 11 nie zawierał ani w starym ani w nowym brzmieniu.

W konsekwencji, jeżeli złomowany samochód jest istotnie przeznaczonym do złomowania wrakiem i może być sklasyfikowany pod symbolem PKWiU 38.11.49.0, to rozliczenia podatku od towarów i usług powinien dokonać podmiot nabywający wrak, a Państwo powinniście wystawić fakturę bez podatku, z adnotacją „odwrotne obciążenie”.

Emilia Wach