Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY / ZAKUPY , IMPORT USŁUG

July 26, 2019

NR 92 (Sierpień 2019)

Import usług od firmy czeskiej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej

0 1191

Polski podatnik VAT otrzymał fakturę na prowizję za sprzedaż od firmy czeskiej, która nie jest podatnikiem VAT i nie posiada NIP. Czy polska firma ma obowiązek rozliczenia importu usług?

Odpowiedź
Tak, w tym przypadku polska firma rozpoznaje import usług.    

Uzasadnienie
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art.28b ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniami. W myśl art.17 ust.1 pkt 4 ustawy 
o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art.96 ust.4.
  2. usługobiorcą jest:
    -  w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art.15 lub osoba prawna niebędącą podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art.97 ust.4,
    -  w przypadku transferu bonów jednego przeznaczenia, w przypadku których miejscem świadczenia usług, których te bony dotyczą, jest terytorium kraju - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15,
    -  w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o VAT, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art.17 ust.1 pkt 4. Z powyższych przepisów nie wynika, aby podmiot będący usługodawcą musiał być czynnym podatnikiem podatku od wartości dodanej. Oznacza to, że jeśli zagraniczny podatnik prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT należy rozpoznać import usług. Z pytania wynika, że polska firma otrzymała fakturę od firmy czeskiej, zatem od kontrahenta prowadzącego działalność gospodarczą. W konsekwencji polska firma rozpoznaje import usług. 

Prosimy pamietać, że dla podatnika VAT import usług jest neutralny podatkowo, bowiem w przypadku, gdy dana usługa związana jest z działalnością opodatkowaną, kwota podatku należnego z tytułu importu usług stanowi podatek naliczony (art.86 ust.1  i ust.2 pkt 4 lit.a ustawy o VAT).

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(19) w poz. 29 i 30 wykazuje się  import usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b, natomiast w poz. 45 i 46 należy wykazać wartość netto i podatek naliczony od nabycia towarów i usług pozostałych.
 

Podstawa prawna: art. 2 pkt 9, art. 28b ust.1, art.17 ust.1 pkt 4, art.86 ust.1  i ust.2 pkt 4 lit.a ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.