Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Otrzymaliśmy fakturę zakupu, był to zakup aplikacji, faktura zawiera podatek VAT (stawka 23%), wystawiona w polskich złotówkach, ale nie zawiera danych sprzedawcy tylko na dole faktury jest zaznaczone, że to organizacja z Irlandii, również zaznaczono NIP-UE. Jak rozpoznać taką operację, jako import usług w Unii Europejskiej, czy zwykłą, polską fakturę kosztową?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli kontrahent posiada w Polsce siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub zwykłe miejsce pobytu i z niego świadczy usługę na rzecz kontrahenta polskiego, to faktura zawierająca podatek VAT w wys. 23% stanowi dla Czytelnika podstawę do odliczenia podatku. W przeciwnym razie, zakup stanowi dla Czytelnika import usługi, który należy opodatkować od wartości brutto wykazanej na fakturze. Obowiązek podatkowy powstanie wówczas z chwilą wykonania usługi lub wcześniejszej jej zapłaty. 

UZASADNIENIE

W pierwszej kolejności Czytelnik powinien zwrócić uwagę na brakujące podstawowe elementy w otrzymanej fakturze. Zarówno w ustawie o podatku od towarów i usług (w art. 106e) jak również Dyrektywie 112 (w art. 226) określone zostały podstawowe dane jakie powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura. Są to m.in. pełna nazwa (nazwisko) i adres podatnika oraz nabywcy lub usługobiorcy. Przepisy te określają również w jakiej walucie powinna być wystawiona faktura. 
I tak kwoty wykazywane na fakturze mogą być wyrażone w dowolnej walucie, pod warunkiem że kwota VAT należnego jest wyrażona w walucie krajowej państwa członkowskiego. 
Dla prawidłowego rozliczenia VAT w przypadku świadczenia usług niezbędne jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Co do zasady, miejscem świadczenia usług w przypadku ich świadczenia na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. 
W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, w innym miejscu niż jego siedziba, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
W przypadku natomiast, gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w ust. 2, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu. Przepis ten pokazuje wyraźnie jak ważne jest wskazanie na fakturze adresu usługodawcy.
Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług importem usług jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. 
Z kolei zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki - usługodawcą jest podatnik, który nie posiada siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, b) usługobiorcą jest, w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca takim podatnikiem, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania do VAT-UE zgodnie z art. 97 ust. 4.
Jeżeli powyższe warunki są spełnione, to na polskim podatniku ciąży obowiązek rozliczenia tej transakcji, pod warunkiem, że usługodawca nie posiada na terytorium kraju siedziby działalności, stałego miejsca prowadzenia działalności  dla którego świadczy tą usługę lub w przypadku ich braku zwykłego miejsca pobytu.  
Czytelnik nabył aplikację od kontrahenta irlandzkiego bez wskazania jednak na fakturze jego danych. Przyjmując, że kontrahent irlandzki nie posiada na terytorium kraju siedziby działalności gospodarczej, ani też stałego miejsca prowadzenia działalności, lub zwykłego miejsca pobytu to Czytelnik będzie zobowiązany do rozliczenia podatku od tej transakcji. W tym przypadku podstawą opodatkowania będzie wartość brutto z faktury. Obowiązek podatkowy powstał z chwilą wykonania usługi lub z chwilą otrzymania, przed wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT). Podatek należny z tytułu tej transakcji będzie stanowił dla Czytelnika podatek naliczony zgodnie z warunkami określonymi w art. 86 ust. 1, ust. 10, ust. 10b pkt 3 i ust. 10i ustawy.
Jeżeli natomiast kontrahent z Irlandii posiada na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej, lub stałe miejsca prowadzenia działalności, lub zwykłe miejsca pobytu to dla Czytelnika faktura ta, zawierająca podatek VAT w wys. 23% stanowi podstawę do odliczenia podatku na zasadach ogólnych, pod warunkiem, że zakup ten służy wykonywanej przez Czytelnika działalności opodatkowanej VAT.

Ewidencja w deklaracjach: W VAT-7(20) import usługi należy wykazać po stronie podatku należnego w pozycji 29 - podstawę opodatkowania i w pozycji 30 podatek należny oraz po stronie podatku naliczonego w pozycjach, 45 i 46    
 

Podstawa prawna: art. 2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 28b ust. 1, ust. 2, art. 19a ust. 1 i ust. 8, art. 86 ust. 1, ust. 2 pkt 4 lit.a, ust. 10, ust. 10b pkt 1, pkt 3 i ust.  10i oraz art. 106e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, art. 226 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.