Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jaką zastosować stawkę podatku VAT w przypadku dzierżawy konia dla dzierżawcy ze Szwajcarii

Artykuły | January 7, 2020 | NR 97
0 1665

Umowa dzierżawy konia zawarta będzie pomiędzy polskim podatnikiem VAT (wydzierżawiający) a szwajcarską firmą z siedzibą w Szwajcarii (dzierżawca), która jest podatnikiem VAT w Szwajcarii. Koń w ramach umowy dzierżawy będzie fizycznie przebywał w Niemczech w ośrodku treningowym, nie należącym do tego kontrahenta.

Odpowiedź

Zobowiązanym do rozliczenia VAT jest szwajcarski nabywca tej usługi. Dla Państwa firmy taka usługa jest czynnością niepodlegającą VAT.

Uzasadnienie

Miejsce opodatkowania należy ustalić zgodnie z art.28b ust.1  ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten stanowi, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Dla tego rodzaju usługi wykonywanej na rzecz podatnika, ustawodawca nie ustalił szczególnego spsobu ustalenia miejsca opodatkowania.
Zatem miejscem opodatkowania dzierżawy konia jest terytorium Szwajcarii, a zobowiązanym do rozliczenia VAT jest szwajcarski nabywca tej usługi. Dla polskiej firmy taka usługa jest czynnością niepodlegającą VAT. W tej sytuacji, faktura stwierdzająca wykonanie usługi, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem powinna zawierać wyrazy „odwrotne obciążenie”  („reverse charge”)  - art.106e pkt 18 ustawy o VAT.
Zgodnie z art.109 ust.3a ustawy o VAT należy taką usługę ująć w ewidencji z podaniem nazwy usługi oraz wartości netto usługi uwzględniając moment powstania obowiązku podatkowego określany dla tego rodzaju usług świadczonych na terytorium kraju. W przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19a ust. 1-3 i 8. Moment ujęcia usług w ewidencji zależny jest od tego, w oparciu o jaki przepis określono miejsce świadczenia danej usługi. 
W pytaniu nie podano informacji dot. zapłaty i jaki jest rodzaj usługi (całościowa, częściowa, ustalone po sobie terminy płatności, ciągła). Dlatego podajemy różne momenty ujęcia tej usługi w ewidencji. 
W przypadku usług, dla których miejsce świadczenia ustala się według zasady ogólnej, czyli zgodnie z art. 28b ustawy o VAT, obowiązek ujęcia w ewidencji powstaje:

  • z chwilą wykonania tych usług,
  • w przypadku wykonania części usługi, dla której to części określono zapłatę 
    - z chwilą wykonania w tej części, dla której określono zapłatę,
  • w przypadku usługi, dla której ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń – z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności,
  • w przypadku świadczenia usługi w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, a w danym roku dla tej usługi nie upływają terminy płatności lub rozliczeń 
    - z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tych usług, 
  • jeżeli przed wykonaniem usługi otrzymano całość lub część należności, w szczególności zaliczkę, zadatek, ratę - z chwilą jej otrzymania, w tej części.

Usługi, dla których miejscem świadczenia jest terytorium państwa trzeciego wykazujemy w poz. 11 deklaracji VAT-7, VAT-7K lub VAT-7D. Nie podlegają one ewidencji w informacji podsumowującej VAT-UE.
Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o  kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i  usługi dotyczą świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a  podatnik posiada dokumenty, z  których wynika związek odliczonego podatku z  tymi czynnościami (art.86 ust.8 pkt 1 ustawy o VAT).

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: VAT-7 (20) w poz. 11 „dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju”.


Podstawa prawna: art. 28b ust.1, art.86 ust.8 pkt 1, art.106e pkt 18, art.109 ust.3a ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.