Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

January 1, 2016

Jakie świadczenia podlegają odwrotnemu obciążeniu

0 1043

Na potrzeby działalności gospodarczej kupiłem pręty i dostałem fakturę bez VAT, z adnotacja odwrotne obciążenie. Na fakturze w osobnej linii dostawca obciążył mnie jeszcze kosztem transportu i cięcia tych prętów. Czy za ten koszt nie powinien mnie obciążyć VAT?

ODPOWIEDŹ

Nie, koszty transportu i cięcia towarów podlegających opodatkowaniu na zasadzie odwrotnego obciążenia, również podlegają opodatkowaniu na zasadzie odwrotnego obciążenia.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.17 ust.1 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy są podatnikami, w sytuacji, gdy łącznie spełnione są następujące warunki:

  • a) dokonującym ich dostawy jest podatnik w rozumieniu ustawy (czyli podmiot prowadzący działalność gospodarczą), niekorzystający ze zwolnienia podmiotowego od VAT,

  • b) nabywcą jest, podmiot prowadzący działalność gospodarczą zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,

  • c) dostawa towaru nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 (czyli zwolnieniem przewidzianym dla towarów używanych wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku) lub art. 122 (czyli zwolnieniem przewidzianym dla złota inwestycyjnego).

Z zadanego pytania nie wynika jakie dokładnie towary (o jakim numerze PKWiU) Pan nabył, ale zakładam, że są to towary wymienione w Załączniku numer 11 do ustawy o podatku od towarów i usług. Zakładam też, że jest Pan czynnym podatnikiem VAT. W takiej sytuacji dostawca słusznie zastosował mechanizm odwrotnego obciążenia przy dostawie prętów, czyli nie naliczył podatku na fakturze, gdyż odpowiedzialnym za rozliczenie podatku jest Pan.

W myśl zasady ogólnej, wyrażonej w art.29a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Zgodnie z art.29a ust.6 ustawy podstawa opodatkowania obejmuje również:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku,

  2. koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

W opisanej w pytaniu sytuacji koszty transportu i cięcia prętów stanowią koszty dodatkowe pobierane przez dostawcę od Pana jako nabywcy, a zatem zwiększają podstawę opodatkowania przy dostawie prętów i podlegają opodatkowaniu na takich samych zasadach, czyli przy zastosowaniu mechanizmu odwrotnego obciążenia.

Z punktu widzenia Pana jako konsumenta wszystkie te trzy świadczenia tworzą bowiem jedną ekonomiczną całość, a działania dodatkowe, takie jak cięcie towaru czy jego transport służą niewątpliwie wykonaniu czynności głównej, czyli dostawy towaru.

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 pkt 7 i art.29a ust.1 i ust.6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług

Ewa Konarska