Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W jaki sposób dokonać prawidłowej korekty deklaracji VAT-7 w sytuacji, gdy popełniłem błędy:
a) import usługi został wykazany w nieprawidłowych pozycjach, tzn. w pozycji 27 i 28, a powinno być w pozycji 29 i 30,
b) obowiązek podatkowy z tytułu importu usługi został rozpoznany w dacie 20 października 2019 roku, a powinien być w dacie 15 listopada 2019. 
Proszę o podpowiedź.
 

ODPOWIEDŹ

Czytelnik powinien dokonać korekt deklaracji VAT-7 w ten sposób, że w korekcie deklaracji za 10/2019 roku w poz. 27 i 28 nie wykazuje tego importu usług, również nie wykazuje go po stronie podatku naliczonego w tym miesiącu, natomiast w deklaracji korekcie za 11/2019 roku winien rozliczyć tę usługę w poz. 29 i 30 po stronie podatku należnego oraz w poz. 45 i 46 po stronie podatku naliczonego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą od podatku od towarów i usług usługa, do której ma zastosowanie przepis art. 28b powyższej ustawy opodatkowana jest w miejscu siedziby usługobiorcy. Usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, usługobiorcą natomiast jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania do transakcji wewnątrzwspólnotowych. 
Obowiązek podatkowy z tytułu importu usługi powstaje zgodnie z ogólną zasadą tj. z chwilą wykonania danej usługi lub wcześniejszą zapłatą dokonaną w całości lub w części przed jej wykonaniem. Jeżeli zakup służy działalności opodatkowanej podatnika daje, co do zasady, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy jego nabyciu. W przypadku importu usługi kwota podatku naliczonego stanowi kwotę podatku należnego wykazaną przez podatnika. Natomiast prawo do odliczenia podatku naliczonego  powstaje w rozliczeniu za miesiąc, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy. 
Ponadto, podatnik będzie miał możliwość ujęcia z tytułu importu usług w deklaracji za ten sam miesiąc podstawy opodatkowania i podatku VAT należnego  oraz podstawy opodatkowania i podatku VAT naliczonego pod warunkiem, że uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu importu usług w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy.

Wykazanie przez Czytelnika importu usług w nieprawidłowych pozycjach oraz w nieprawidłowym miesiącu, tj. miesiąc za wcześnie powoduje konieczność dokonania korekt deklaracji w ten sposób, że w korekcie deklaracji za 10/2019 roku Czytelnik w poz. 28 i 29 nie wykazuje tego importu usług, również nie wykazuje go po stronie podatku naliczonego w tym miesiącu, natomiast w deklaracji korekcie za 11/2019 roku winien rozliczyć tę usługę w poz. 29 i 30 po stronie podatku należnego oraz w poz. 45 i 46 po stronie podatku naliczonego (pod warunkiem, że korektę złoży do końca lutego 2020 r.).  

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: VAT-7(20) import usług należy wykazać w poz. 29 i 30 po stronie podatku należnego oraz w poz. 45 i 46 po stronie podatku naliczonego
 

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 19a ust. 1, ust. 8, art. 28b, art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.