Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Korekta podatku naliczonego w przypadku zwrotu opakowań

Artykuły | November 26, 2020 | NR 108
0 1362

Podatnik w ramach działalności zakupuje soki, piwo i inne napoje w opakowaniach zwrotnych. Za opakowania otrzymuje osobne faktury które następnie są korygowane w momencie ich zwrotu. Podatnik w momencie otrzymania faktury za opakowania nie odlicza z niej podatku VAT gdyż wie, że po ich zwrocie otrzyma za nie fakturę korygującą. W konsekwencji w momencie otrzymania faktury korygującej nie koryguje faktury pierwotnej gdyż nie odliczał z niej podatku VAT a co za tym idzie nie wykazuje wartości ujemnej w podatku VAT naliczonym. Proszę o informację czy podatnik postępuje prawidłowo czy jednak powinien odliczać podatek VAT a następnie go korygować?

ODPOWIEDŹ 

Jeżeli podatnik nie skorzysta z prawa do odliczenia z faktury za opakowania nie musi księgować faktury korygującej. Należy pamiętać, że odliczenie podatku naliczonego jest prawem, a nie obowiązkiem. Podatnik decyduje, czy chce skorzystać z tego prawa, czy nie.

UZASADNIENIE

Co do zasady, prawo do obniżenia podatku należnego o  podatek naliczony powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w stosunku do towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy, jednak nie wcześniej niż za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (albo w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych miesięcy lub kwartałów).
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT, pod warunkiem wykorzystania nabytych towarów i usług do czynności opodatkowanych. Nabywca towaru może zatem skorzystać z danego prawa, jednak nie jest do tego zobowiązany. Jak wskazuje z art. 92 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28.11.2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, w przypadku kosztów opakowań zwrotnych, państwa członkowskie mogą przyjąć jeden z następujących środków:

  • wyłączyć je z podstawy opodatkowania, podejmując niezbędne środki w celu skorygowania tej podstawy, jeśli opakowania nie zostaną zwrócone,
  • włączyć je do podstawy opodatkowania, podejmując niezbędne środki w celu skorygowania tej podstawy, jeśli opakowania zostaną zwrócone.

Część organów podatkowych uznaje, że w przypadku gdy dostawca sprzedaje towary w opakowaniach zwrotnych, nie pobierając za nie zwrotnej kaucji, wartość wydanych opakowań należy wliczyć do podstawy opodatkowania samego towaru. 
W sytuacji gdy nabywca dokona zwrotu opakowań, sprzedawca zobowiązany będzie wystawić fakturę korygującą i na jej podstawie zmniejszyć wykazany uprzednio obrót i podatek należny o wartość zwróconych towarów - opakowań. 
Aby jednak uprościć rozliczenia w tym zakresie, organy podatkowe dopuszczają możliwość wykazania wartości opakowań zwrotnych w odrębnej pozycji faktury albo też udokumentowanie ich odrębną fakturą, niż sprzedawany w nich towar. Taki sposób dokumentowania ułatwia także ewentualne późniejsze korygowanie wartości zwróconych opakowań.
Czytelnik za opakowania otrzymuje osobne faktury z których nie odlicza  podatku VAT gdyż wie, że po ich zwrocie otrzyma za nie fakturę korygującą.
Trzeba pamiętać, że w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym korektę faktury otrzymał. Natomiast, jeżeli Czytelnik nie odliczy podatku z pierwotnej faktury, nie ma podstaw do dokonania korekty.
Odliczenie podatku naliczonego jest prawem, a nie obowiązkiem, dlatego Czytelnik może zdecydować o nie ujmowaniu tych faktur w ewidencji, a następnie deklaracji. 
Jeżeli Czytelnik nie korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tych faktur i nie ujmie ich w ewidencji, to również nie ma obowiązku ujmowania faktury korygującej. 
 

Podstawa prawna: art.19a ust.1, art. 29a ust. 10-12, art. 86 ust.1, 86 ust.10, ust.10b, ust.11, art.106j ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.