Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Laweta zarejestrowana jako pojazd specjalny (nie ciężarowy) - będzie wykorzystywana tylko do działalności - przewóz materiałów budowlanych, NIE JAKO POMOC DROGOWA. Czy z prowadzoną ewidencją przebiegu będzie możliwość odliczania 100% VAT-u? Bo jak rozumiem z automatu pełnego VAT odliczać nie można gdyż lawety nie ma w katalogu zamkniętym dla poj. specjalistycznych. Posiada w kabinie 2 rzędy siedzeń.

ODPOWIEDŹ
W przypadku używania lawety do innych celów niż pomoc drogowa, należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu aby odliczyć podatek VAT w pełnej wysokości.

UZASADNIENIE
Generalną zasadą określoną w przepisach jest, że wysokość odliczenia podatku uzależniona jest od uznania przez podatnika do jakich celów będzie służył samochód, czy wyłącznie do działalności gospodarczej, czy także do prywatnej.
Podatnik jest uprawniony do odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego m.in. od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, które spełniają określone warunki techniczne. 
W grupie pojazdów, mieszczą się pojazdy ustawowo uznane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, przy wykorzystywaniu których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Są to, zgodnie z art. 86a ust.4 ustawy o podatku od towarów i usług pojazdy o konstrukcji wskazującej na ich podstawowe przeznaczenie do celów gospodarczych, wykluczającej ich użycie do celów prywatnych lub powodującej, że ewentualny użytek do celów prywatnych będzie nieistotny.
Do pojazdów takich ustawodawca w art. 86a ust. 9 ustawy zaliczył:
1)    pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
a)    klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
b)    z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;
2)    pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
3)    pojazdy specjalne, które spełniają również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń: agregat elektryczny/spawalniczy, do prac wiertniczych, koparka, koparko-spycharka, ładowarka, podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych, żuraw samochodowy
- jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym.
Aby dokonać odliczenia pełnej kwoty podatku VAT, warunkiem jest, aby pojazdy te posiadały zaświadczenie wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów, po przeprowadzeniu dodatkowego badania technicznego, przy czym powyższe winno wynikać również z dowodu rejestracyjnego zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.
Lawety Czytelnika nie można zaliczyć do żadnej z w/w grupy pojazdów ponieważ ma ona 2 rzędy siedzeń oraz nie została wymieniona wśród pojazdów specjalnych. 
Prawo do pełnego odliczenia przysługuje również w przypadku nabycia pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi (w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym) wymienionych w § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przypadków, w których nie stosuje się warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. 
Takimi pojazdami są pojazdy o przeznaczeniu: bankowóz, pogrzebowy oraz pomoc drogowa mająca nadwozie konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu uszkodzonych pojazdów.
Na podstawie przepisów o ruchu drogowym, przez „pojazd specjalny” należy rozumieć pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe.
Czytelnik posiada wpis w dowodzie rejestracyjnym, że laweta jest pojazdem specjalnym, jednak nie będzie ona używana jako pomoc drogowa.
Tak więc, Czytelnik aby odliczyć podatek naliczony w wys. 100% od wydatków związanych z wykorzystaniem lawety w innym celu niż pomoc drogowa, tj. do przewozu materiałów budowlanych, musi prowadzić ewidencję, zgodnie z zasadami określonymi w art. 86a ust. 6-8, 12 i 13 ustawy o VAT która potwierdzi wykorzystywanie pojazdu samochodowego wyłącznie do działalności gospodarczej.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W VAT-7(20) zakup środka trwałego kwota netto i VAT, odpowiednio w pozycjach 43 i 44, nabycie towarów pozostałych kwota netto i VAT, odpowiednio w pozycjach 45 i 46.
 

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, art. 86a ust. 4, ust. 9 i 10 pkt 1, ust.12 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 maja 2014 r. w sprawie przypadków, w których nie stosuje się warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. art. 2 pkt 36, art. 71 ust.1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym.