Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI

April 6, 2017

Mechanizm odwrotnego obciążenia świadczonych usług budowlanych

0 1011

Świadczenie usług instalacyjnych na rzecz inwestora należy opodatkować stawką właściwą. Jednakże świadczenie takich usług na rzecz podmiotu niebędącego inwestorem, podlega rozliczeniu przez nabywcę tych usług w ramach odwrotnego obciążenia.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 7 marca 2017 roku nr 1061-IPTPP2.4512.626.2016.2.IR

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca, producent urządzeń dźwigowych, dodatkowo wykonuje usługi konserwacyjne wszelkiego typu urządzeń dźwigowych i dźwignicowych. Spółka może świadczyć usługi zarówno na rzecz inwestora głównego, jak i jako podwykonawca na zlecenie głównego wykonawcy. Charakter Wnioskodawcy w danej transakcji będzie zależny od podpisanej umowy.

Nabywane od podwykonawcy usługi sklasyfikowane w grupowaniu 43.29.19.00 PKWiU mogą być przedmiotem odsprzedaży. Nabywcą tak świadczonych przez Wnioskodawcę usług może być zarówno główny inwestor, jak również główny wykonawca. Niemniej każdy z tych podmiotów będzie miał status podatnika VAT czynnego.

Wnioskodawca powziął wątpliwości czy w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2017 r., w przypadku gdy Wnioskodawca będzie świadczył usługi sklasyfikowane pod PKWiU 43.29.19.00 bezpośrednio na rzecz inwestora będącego podatnikiem VAT nie będzie miał zastosowania przepis art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy VAT, tj. Wnioskodawca będzie zobowiązany do wystawienia faktury VAT dokumentującej świadczone usługi z właściwą stawką VAT?

A co w sytuacji gdy będzie nabywał w/w usługi, a następnie odsprzedawał je bezpośrednio na rzecz inwestora będącego podatnikiem VAT oraz jak należy zachować się w sytuacji, gdy usługi będą świadczone na rzecz podmiotu niebędącego inwestorem?

Stanowisko Dyrektora

W przypadku wykonywania przez Spółkę po dniu 1 stycznia 2017 r. usług sklasyfikowanych wg PKWiU 43.29.19.0 do grupy usług „Pozostałe roboty instalacyjne, gdzie indziej niesklasyfikowane” wymienionych w poz. 29 załącznika nr 14 do ustawy, bezpośrednio na rzecz inwestora (tzn. umowa na świadczenie usług będzie zawarta pomiędzy Spółką a inwestorem jako zleceniodawcą), do rozliczenia podatku i wykazania go w wystawianych fakturach wg stawki właściwej dla świadczonej usługi zobowiązana będzie Spółka, na zasadach ogólnych.

Z kolei w przypadku, gdy Wnioskodawca będzie nabywał usługi sklasyfikowane pod PKWiU 43.29.19.00 wymienione w poz. 29 załącznika nr 14 do ustawy od podwykonawcy będącego podatnikiem, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, a następnie Wnioskodawca będzie odsprzedawał je bezpośrednio na rzecz inwestora, to do transakcji pomiędzy podwykonawcą a Wnioskodawcą będzie mieć zastosowanie art. 17 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 17 ust. 1h ustawy. Tym samym Spółka jako nabywca ww. usług, świadczonych przez podwykonawcę, będzie odpowiedzialna za rozliczenie podatku VAT od tych usług. Jednocześnie wskazać należy, że skoro – jak wynika z okoliczności sprawy – nabyte usługi będą służyć wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług – to Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia przedmiotowych usług. Przy czym prawo to będzie przysługiwało pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy.

Natomiast w sytuacji świadczenia przez Wnioskodawcę jako podwykonawca usług sklasyfikowanych wg PKWiU 43.29.19.0 do grupy usług „Pozostałe roboty instalacyjne, gdzie indziej niesklasyfikowane” wymienionych w poz. 29 załącznika nr 14 do ustawy, na rzecz podmiotu zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego inwestorem, Spółka nie będzie zobowiązana do rozliczania podatku należnego z tytułu wykonanych usług i wykazywania kwoty podatku w wystawianych fakturach. W tym bowiem przypadku rozliczenie podatku winno odbywać się przy pomocy mechanizmu odwróconego obciążenia, a zatem do rozliczenia podatku zobowiązany będzie zleceniodawca Spółki. Spółka w wystawianych fakturach nie powinna wykazywać wówczas kwoty podatku, stawki podatku oraz kwoty brutto, natomiast przedmiotowe faktury powinny zawierać adnotację „odwrotne obciążenie”. Przy czym zaznaczyć należy, iż Zainteresowany wystawiając ww. faktury może na nich dodatkowo umieścić określenie „NP”, bowiem przepisy nie sprzeciwiają się umieszczaniu na fakturze dodatkowych adnotacji.

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 oraz 1h ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.