Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Nabycie usługi organizacji imprezy integracyjnej a prawo do odliczenia podatku VAT

Artykuły | June 26, 2020 | NR 103
0 1140

Jesteśmy dużą firmą, mamy kilka oddziałów w Polsce. W ramach integracji chcemy zlecić organizację imprezy integracyjnej dla chętnych pracowników i ich rodzin ze wszystkich oddziałów. Imprezę będzie organizowała osoba z zewnątrz prowadząca działalność gospodarczą w tym zakresie. W planach jest też poczęstunek osób uczestniczących jedzeniem, piciem w tym również będzie piwo itp. Czy na podstawie wystawionej faktury przez organizatora Firma będzie mogła odliczyć VAT?

Odpowiedź 

Nabycie usługi organizacji całej imprezy integracyjnej z wyłączeniem wydatków poniesionych na zakup piwa, będzie wykazywało pośredni związek z prowadzonymi czynnościami opodatkowanymi, tym samym będzie Czytelnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT od jej nabycia za wyjątkiem wydatków poniesionych na zakup alkoholu, z uwagi na brak związku z czynnościami opodatkowanymi.

Uzasadnienie

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów. W świetle tego przepisu, 
w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych,  wymienionych w art. 88 ustawy.
W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.
Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.
Z powyższych uregulowań wyraźnie wynika, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością opodatkowaną. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług, będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, mającymi pośredni związek z osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. Dotyczy to sytuacji, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. przez ich odsprzedaż, lecz przez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości.
TSUE w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego w wyroku w sprawie C-126/14 (pkt 28) stwierdził: „Trybunał przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku a transakcją lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, gdy poniesione wydatki należą do kosztów ogólnych tego podatnika i jako takie stanowią elementy cenotwórcze dostarczanych towarów lub świadczonych usług. Tego rodzaju wydatki mają bowiem bezpośredni i ścisły związek z całością działalności gospodarczej podatnika.”
Zatem, podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie nabytych przez niego towarów i usług, jest wystąpienie związku z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi.
Celem organizowanych spotkań integracyjnych dla pracowników i ich rodzin jest poprawa komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez integrowanie pracowników z firmą, umacnianie zespołu, polepszanie atmosfery pracy oraz ułatwianie wzajemnych relacji między pracownikami i w efekcie uzyskanie zwiększenia efektywności pracy i tym samym zwiększenia przychodów osiąganych przez pracodawcę. 
Należy przy tym pamiętać, że nieodpłatne przekazanie usług na potrzeby rodzin pracowników nie stanowi czynności pośrednio związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą Czytelnika, ponieważ osoby te nie są związane w żaden sposób z jego działalnością gospodarczą. Dlatego też na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT czynności te są zrównane z  odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT i na tej podstawie dają prawo do odliczenia.  
Zatem Czytelnik będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej nabycie całej tzn. „kompleksowej” usługi organizacji imprez na rzecz pracowników oraz członków ich rodzin za wyjątkiem wymienionych w art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy usług noclegowych oraz usług gastronomicznych. Zauważyć należy, że wykluczenie nie dotyczy usług cateringowych. Wydatki poniesione na catering  służą celowi spotkania integracyjnego - budowaniu pozytywnej atmosfery oraz dobrych relacji między stronami, zatem w sposób pośredni związane są z prowadzoną opodatkowaną działalnością gospodarczą. 
Zatem,  Czytelnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach w związku z nabyciem towarów i usług, a także za zakup kompleksowej usługi organizacji imprez integracyjnych dla pracowników i ich rodzin, o ile nie są one czynnościami wymienionymi w art. 88  ustawy o VAT.
Niemniej, jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0112-KDIL1-1.4012.431.2018.4.MJ z 7 września 2018 r.„(...) świadczenie polegające na zakupie alkoholu dla pracowników nie jest związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę, a jedynie służy celom osobistym, prywatnym uczestników. Zakup alkoholu, nie ma związku z wykonanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi: „(…) nie występuje wystarczający związek pomiędzy nabyciem alkoholu, a celem realizowanego przedsięwzięcia w postaci organizacji wyjazdu, np. poprzez zmotywowanie pracowników do bardziej efektywnej pracy.” Zatem „prawo do odliczenia podatku naliczonego nie obejmuje wydatków na zakup alkoholu dla pracowników z uwagi na brak związku (nawet pośredniego) pomiędzy ich poniesieniem a czynnościami opodatkowanymi Wnioskodawcy”.   
Zatem, prawo do odliczenia VAT nie będzie przysługiwało w części w jakiej nabywana usługa organizacji imprezy dotyczyć będzie wydatków na zakup alkoholu dla jej uczestników, natomiast przysługuje prawo do odliczenia z tytułu zakupu kompleksowej usługi organizacji imprezy integracyjnej dla pracowników i ich rodzin, o ile nie są one czynnościami wymienionymi w art. 88 ustawy o VAT.

Ewidencja w deklaracjach: VAT-7(20) nabycie towarów i usług pozostałych w poz. 45 – wartość netto, w poz. 46 – podatek naliczony, nieodpłatne przekazanie usług na potrzeby rodzin pracowników podlegające opodatkowaniu stawką VAT 23% w poz. 19 podstawa opodatkowania, w poz. 20 podatek należny
                                                                                              
Podstawa prawna: art. 8 ust. 2 pkt 2, art. 86 ust. 1, ust. 2 pkt 1, art. 88 ust. 1 pkt 4  lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.