Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

July 18, 2017

Naprawa wykonanych robót budowlanych a odwrotne obciążenie

0 1028

Świadczenie usługi naprawy, w związku z kradzież elementów zabudowy lub zniszczenia wykonanych prac, realizowane po wykonaniu i odebraniu usługi pierwotnej nalży rozliczyć w ramach procedury odwrotnego obciążenia.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 12 czerwca 2017 roku nr 0114-KDIP1-2.4012.125.2017.3.RM

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawczyni będąca czynnym podatnikiem VAT świadczy na rzecz Świadczeniobiorcy (czynnego podatnika VAT) usługi i roboty budowlane objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia. W przypadku gdy po wykonaniu i odebraniu usług przez Świadczeniobiorcę, na placu budowy zdarzy się kradzież elementów zabudowanych przez Wnioskodawczynię, zniszczenie wykonanych prac lub elementów zabudowanych przez Wnioskodawczynię (np. przez ciężki sprzęt budowlany, osunięcie ziemi) wówczas Świadczeniobiorca zleca Wnioskodawczyni, za dodatkową odpłatnością, wykonanie naprawy, która jest usługą lub robotą budowlaną wymienioną w załączniku nr 14 do ustawy. Świadczeniobiorca zleca Wnioskodawczyni wykonanie ww. świadczeń w celu prawidłowej realizacji świadczenia na rzecz innego podmiotu.

Wątpliwości Wnioskodawczyni dotyczą zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla świadczeń realizowanych po wykonaniu i odebraniu usług przez Świadczeniobiorcę, w celu usunięcia skutków kradzieży elementów zabudowanych przez Wnioskodawczynię, zniszczenia wykonanych prac lub elementów zabudowanych przez Wnioskodawczynię (naprawy).

Stanowisko Dyrektora

W myśl art. 17 ust. 1h ustawy - w przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy przepis ust. 1 pkt 8 stosuje się, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca. Załącznik nr 14 do ustawy obowiązujący od dnia 1 stycznia 2017 r. zawiera (w poz. 2-48) zamkniętą listę usług identyfikowanych przy pomocy Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) podlegających mechanizmowi odwrotnego obciążenia w przypadku świadczenia tych usług przez podwykonawców.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy prawa, należy wskazać, że art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy wprowadza mechanizm polegający na przesunięciu obowiązku rozliczenia podatku VAT na podatnika, na rzecz którego świadczona jest usługa wymieniona w załączniku nr 14 do ustawy, jeżeli usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, natomiast usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Przy czym, w przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy mechanizm odwrotnego obciążenia ma zastosowanie, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca.

Natomiast, transakcje, których przedmiotem jest świadczenie wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy usług, realizowane przez wykonawcę (generalnego wykonawcę) na rzecz inwestora (np. dewelopera budowlanego), podlegają opodatkowaniu według zasad ogólnych, tj. podatek VAT rozliczany jest przez wykonawcę (generalnego wykonawcę), natomiast inwestor otrzymuje fakturę na kwotę należności za wykonane usługi zawierającą podatek VAT.

Ustalenie, czy dana usługa podlega rozliczeniu zgodnie z mechanizmem odwróconego obciążenia, czy też zastosowanie będzie miała ogólna zasada rozliczenia podatku - ma charakter indywidualny. Oznacza to, że w każdym konkretnym przypadku należy zbadać, czy dana usługa jest usługą wymienioną w załączniku nr 14 do ustawy o VAT oraz czy dana usługa jest świadczona przez podwykonawcę. Przy czym podkreślić należy, że dla zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia konieczne jest spełnienie obu ww. przesłanek łącznie. Mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa oraz przedstawione okoliczności sprawy należy stwierdzić, że w analizowanej sprawie, względem świadczeń realizowanych po wykonaniu i odebraniu usług przez Świadczeniobiorcę (napraw) znajdzie zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia.

Wnioskodawczyni działa w analizowanej sprawie w charakterze podwykonawcy. Jednocześnie świadczenie będące przedmiotem niniejszego wniosku mieści się w załączniku nr 14 do ustawy jako podlegające mechanizmowi odwrotnego obciążenia.

Zatem skoro Wnioskodawczyni będąca czynnym podatnikiem VAT, który nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy wykonuje usługi wskazane w załączniku nr 14 do ustawy na rzecz czynnego podatnika VAT, działając jako podwykonawca, o którym mowa w art. 17 ust. 1h ustawy to tym samym w analizowanej sprawie spełnione są przesłanki wynikające z art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy w zw. z art. 17 ust. 1h ustawy. W konsekwencji świadczenia realizowane przez Wnioskodawczynię podlegają opodatkowaniu z zastosowaniem mechanizmu odwrotnego obciążenia.

Podstawa prawna: art. 17 ust.1h ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.