Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Nasza spółka otrzymała od kontrahenta notę odsetkową, za nieterminowe uregulowanie zobowiązań za ostatnie dwa lata. Kwota odsetek jest bardzo duża i wpływa istotnie na nasz wynik finansowy. Czy istnieje możliwość, aby kontrahent wycofał się z tej decyzji o naliczeniu odsetek ? Czy miał w ogóle prawo do wystawienia noty odsetkowej od zobowiązań które zapłaciliśmy (co prawda z opóźnieniem). Czy odsetki będą kosztem bieżącego okresu?

Oczywiście Państwa kontrahent miał prawo do naliczenia odsetek od nieterminowo zapłaconych należności. Kwestię możliwości naliczania odsetek ustawowych reguluje w pierwszej kolejności kodeks cywilny (art. 481) oraz ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Odsetki za zwłokę mogą być również naliczane na podstawie zawartej umowy.

Niemniej należy zauważyć, iż naliczanie odsetek nie jest obligatoryjne lecz opcjonalne, co oznacza, iż wierzyciel może ale nie musi występować o zapłatę odsetek ustawowych. Mając na uwadze powyższe, zarząd spółki, która została obciążona odsetkami za zwłokę, może wystąpić do wierzyciela z prośbą o ich anulowanie. Oczywiście pozytywne ustosunkowanie się wierzyciela do wspomnianej prośby będzie w dużej mierze zależało od relacji biznesowych pomiędzy podmiotami. Ponadto warto pamiętać, iż naliczenie i ewentualne anulowanie odsetek jest neutralne podatkowo, gdyż odsetki staną się podatkowe dopiero w momencie ich zapłaty.

W tym miejscu należy zwrócić jednak uwagę na fakt, iż podmioty gospodarcze bardzo często bagatelizują ryzyko związane z możliwością naliczania odsetek od nieterminowo płaconych należności. W przypadku opisanym przez czytelnika kwoty odsetek za zwłokę są istotne, a dodatkowo dotyczą dwóch lat obrotowych. W związku z tym należy się zastanowić, którego roku dotyczą odsetki od nieterminowo płaconych zobowiązań? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta, gdyż okres za który naliczono odsetki powinien być wykazany w nocie odsetkowej. Tak więc jeśli odsetki dotyczyły np. roku 2009 i wartość ich była istotna, to tak naprawdę należałoby skorygować wynik roku 2009 wykazując błąd.

Sytuacji tej można by było uniknąć, gdyby spółka na koniec każdego roku analizowała swoje nieterminowo płacone zobowiązania i tworzyła rezerwę na koszty potencjalnych odsetek. Wspomnianą rezerwę należałoby aktualizować co roku.

Michał Iwanina

Biegły Rewident