Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Przed chwilą zorientowałam się, że spółka z o.o., w której teraz pracuję nie posiada za 2009 rok obowiązkowego badania bilansu. Nie ma też badania za 2010 rok. Jakie są tego konsekwencje, czy grozi za to kara, czy mogę teraz wykonać te badania ?

Zgodnie z art. 64 ust.1 pkt. 4 Ustawy o rachunkowości (UoR) badaniu i ogłaszaniu podlega sprawozdanie między innymi spółek z o.o., które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:

a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,

b) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2.500.000 EUR, (czyli na koniec 2009 roku stanowiła równowartość co najmniej 10.431.000 PLN, a na koniec roku 2010 co najmniej 10.270.500 PLN)

c) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 EUR (czyli na koniec 2009 r. stanowiła równowartość co najmniej 20.862.000 PLN, a na koniec roku 2010 co najmniej 20.541.000 PLN).

Jeśli jednostka miała obowiązek badania sprawozdania finansowego za rok 2010, a tego nie zrobiła, to zarówno zatwierdzenie sprawozdania za rok 2010 oraz podział zysku są nieważne z mocy prawa. Wynika to z art. 53 UoR, który mówi, że roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. Przed zatwierdzeniem roczne sprawozdanie finansowe jednostek, o których mowa w art. 64 UoR podlega badaniu. Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostek zobowiązanych do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego może nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, poprzedzonego wyrażeniem przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami. Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto, dokonany bez spełnienia tego warunku, jest nieważny z mocy prawa.

Dlatego też jednostka powinna niezwłocznie poddać badaniu sprawozdanie finansowe za rok 2009, a po ponownym zatwierdzeniu go przez Zgromadzenie Wspólników zgłosić je wraz z opinią do KRS oraz do Urzędu Skarbowego oraz ogłosić w Monitorze Polskim B (obowiązki wynikające z art. 69 i art. 70 UoR).

Nie wypełnienie powyższych obowiązków zagrożone jest karą wynikającą z art. 79 UoR, który mówi, że kto wbrew przepisom ustawy:

1) nie poddaje sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta,

2) nie udziela lub udziela niezgodnych ze stanem faktycznym informacji, wyjaśnień, oświadczeń biegłemu rewidentowi albo nie dopuszcza go do pełnienia obowiązków,

3) nie składa sprawozdania finansowego do ogłoszenia,

4) nie składa sprawozdania finansowego lub sprawozdania z działalności we właściwym rejestrze sądowym,

- podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

W praktyce z art. 79 UoR karane są tylko te osoby, które umyślnie popełniły czyn zabroniony wymieniony w tymże artykule. Jeśli jednostka dopełni teraz obowiązku badania i ogłaszania sprawozdania finansowego za rok 2010, to nie powinno to skutkować żadnymi sankcjami prawnymi.

Jeśli zaś chodzi o badanie sprawozdania finansowego za rok 2011, to jednostka ma na to jeszcze sporo czasu, gdyż zgodnie z art. 53 UoR, powinno ono być zbadane i zatwierdzone przez organ zatwierdzający nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego (czyli do 30-go czerwca 2012 roku).

Dorota Mróz

Biegły Rewident