Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Obowiązek podatkowy oraz odliczenie podatku naliczonego z tytułu importu usług

Artykuły | January 28, 2020 | NR 98
0 1038

W styczniu 2020 roku dostaliśmy dwie faktury od kontrahenta z USA za usługę subskrypcji strony internetowej. Faktura nr 1 jest za okres 1 czerwca - 31 sierpnia 2019 roku, a faktura nr 2 za okres 1 września - 30 listopada 2019 roku. Nie mamy określonej, stałej kwoty płatności, bowiem kwota płatności naliczana jest przez system kontrahenta w zależności od ilości kliknięć (dlatego też czekaliśmy na fakturę). Kiedy należy rozliczyć podatek VAT z tych faktur i czy podatek naliczony możemy odliczyć w miesiącach, w których powstał obowiązek podatkowy?

Odpowiedź

Obowiązek podatkowy z faktury nr 1 powstał w sierpniu, a z faktury nr 2 w listopadzie i Czytelnik może odliczyć podatek z faktury nr 1 w bieżącej deklaracji, natomiast z faktury nr 2 – w korekcie za listopad.   

Uzasadnienie 

Obowiązek podatkowy w imporcie usług powstaje z chwilą wykonania usługi (art.19a ust.1 ustawy o podatku od towarówi usług). Natomiast usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi (art.19a ust.3 ustawy o VAT).
W związku z powyższym w opisanym przypadku obowiązek podatkowy powstał z faktury nr 1 w sierpniu, natomiast z faktury nr 2 w listopadzie.
Generalną zasadą jest, że podatek należny z tytułu importu usług stanowi jednocześnie podatek naliczony, w przypadku, gdy dokonane nabycia służą wykonywanym przez podatnika czynnościom opodatkowanym VAT (art.86 ust.1 i ust.2 pkt 4 lit.a ustawy o VAT).
Nie zawsze jednak można ująć podatek należny i naliczony w tej samej deklaracji. Ustawodawca bowiem wskazał, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku m.in. importu usług przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do importowanych usług powstał obowiązek podatkowy, pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy (art.86 ust.10 i 10b pkt 3 ustawy o VAT). W przypadku natomiast uwzględnienia kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej w terminie późniejszym niż określony powyżej, podatnik może odpowiednio zwiększyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej (art.86 ust.10i ustawy o VAT).
Jeżeli zatem Czytelnik złoży deklarację korygującą w której wykaże prawidłową kwotę podatku należnego, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy (najpóźniej do końca lutego) wówczas będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego w tej samej deklaracji – czyli w odniesieniu do faktury nr 2. Należy złożyć korektę deklaracji za listopad 2019r. i wykazać po stronie podatku należnego jak i naliczonego.
W sytuacji natomiast, gdy podatek należny będzie rozliczony w terminie przekraczającym 3 miesiące, licząc od upływu miesiąca w którym powstał obowiązek podatkowy, Czytelnik nie będzie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w tej samej deklaracji, tj. w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Zatem, podatek należy z tytułu importu usługi z faktury nr 1, Czytelnik musi wykazać w deklaracji korygującej za sierpień (kiedy powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu usług), natomiast podatek naliczony powinien być rozliczony na bieżąco, czyli w deklaracji, której termin do złożenia jeszcze nie upłynął.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(20) import usług należy wykazać po stronie podatku należnego w pozycji 29 podstawę opodatkowania i w pozycji 30 podatek należny oraz po stronie podatku naliczonego w pozycji 45 wartość netto i w pozycji 46 podatek naliczony.

Podstawa prawna: art. 19a ust. 1 i ust. 3, art. 86 ust. 1, ust. 2 pkt 4 lit.a, ust. 10, ust. 10b pkt 3 i ust. 10i ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.