Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zakupiliśmy usługę pakiet ogłoszeń w serwisie internetowym od kontrahenta z Francji. Faktura została wystawiona w październiku 2019 roku w euro. Okres usługi wykazany na fakturze 25 października - 24 listopada 2019. Termin zapłaty 9 listopada 2019. Fakturę otrzymaliśmy dopiero w styczniu 2020 roku i dopiero teraz została faktura opłacona. Kiedy wystąpi obowiązek podatkowy, w jakich miesiącach należy wykazać VAT należny i naliczony i jaki kurs zastosować?

Odpowiedź

W imporcie usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi tj. 24 listopada (można przyjąć że pakiet ogłoszeń realizowany był od 25 października i zakończył się 24 listopada). Wobec tego należy dokonać korekty deklaracji za listopad  i najpóźniej do końca lutego wykazać vat naliczony i należny. Po tym terminie Czytelnik nie będzie mógł w korekcie za  listopad 2019 wykazać podatku naliczonego, tylko dopiero w deklaracji za okres, za który nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji. Euro należy przeliczyć na złote wg kursu z ostatniego dnia  roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego.

Uzasadnienie

Przez import usług, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług,  rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, przy czym muszą być łącznie spełnione następujące warunki:
usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, 
usługobiorcą jest:

  1. w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b podatnik o którym mowa w art. 15 ustawy lub osoba prawna niebędąca takim podatnikiem, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE,
  2. w pozostałych przypadkach – podatnik o którym mowa w art. 15 ustawy posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

W przypadku świadczenia usług istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależy, czy dana usługa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie. Kwestie dotyczące miejsca świadczenia przy świadczeniu usług uregulowane zostały w rozdziale 3 działu V ustawy.
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy – miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, tj. terytorium Polski. Skoro zatem kontrahent zagraniczny nie posiada w Polsce siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności, to Czytelnik z tytułu nabycia usługi we Francji, zobowiązany był do rozpoznania importu usług, zgodnie z art. 2 pkt 9 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Obowiązek podatkowy

Obowiązek podatkowy w przypadku importu usług, co do zasady, powstaje z chwilą wykonania usługi. W przypadku usług przyjmowanych częściowo usługę uznaje się za wykonaną z chwilą wykonania części usługi, dla której określono zapłatę. Jeżeli dla usługi ustalone są następujące po sobie terminy płatności, uznaje się ją za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się płatności, do momentu zakończenia jej świadczenia. Jeżeli przed wykonaniem usługi otrzymano część lub całość zapłaty, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty w odniesieniu do otrzymanej części.
W przedmiotowej sprawie Czytelnik jako usługobiorca zgodnie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o vat jest zobowiązany do rozliczenia importu usługi ogłoszeń w serwisie internetowym od podmiotu z siedzibą na terytorium Francji. 
Należy zauważyć, że usługa trwała w okresie określonym na fakturze. Zatem za moment wykonania pakietu ogłoszeń należy uznać 24 listopada, bowiem:

  • nie przyjmowano częściowych usług za które określano zapłatę,
  • nie były ustalone następujące po sobie terminy płatności, które to wyznaczałaby wykonanie usługi z upływem każdego okresu,
  • przed zakończeniem usługi nie dokonano zapłaty.

Pewnej analogii można byłoby doszukać się w usłudze ciągłej, jako że Czytelnik zakupił pakiet ogłoszeń, które były realizowane od dnia 25/10/2019 do 24/11/2019 i w związku ze świadczeniem tej usługi w terminie widniejącym na fakturze nie upływają terminy płatności, a co za tym idzie usługę uznaje się za wykonaną w momencie zakończenia świadczenia usługi. Zatem, zgodnie z ogólną zasadą obowiązek podatkowy powstał 24 listopada 2019 roku tj. w momencie wykonania usługi.

Przeliczenie euro na złote

W myśl art. 31a ust. 1 ustawy o vat  w sytuacji gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro. Zatem, wg kursu na dzień 22 listopada 2019 roku należy dokonać przeliczenia euro na złote.

Rozliczenie VAT w imporcie usług

Zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, o czym mówi art. 86 ust. 10 ustawy.
Zgodnie natomiast z art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje zgodnie z ust. 10, pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy, co oznacza że podatnicy mogą odliczyć VAT od importu usług w miesiącu, w którym wykazywany jest VAT należny.
Zatem, jeżeli podatek należny zostanie rozliczony w deklaracji korekcie za listopad najpóźniej do końca lutego 2020 roku to podatek naliczony może być wykazany w tej samej deklaracji podatkowej.

Ewidencja w deklaracjach: W deklaracji VAT-7(20) import usług należy wykazać po stronie podatku należnego w  poz. 29 i 30, po stronie podatku naliczonego w poz. 45 i 46.
 

Podstawa prawna: art. 2 pkt 9, art. 19 a ust. 1-3, art.. 28 a, art. 28b, art. 31 a ust. 1, art. 86 ust 1-2, ust. 10, ust. 10b pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.