Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Obowiązek podatkowy z tytułu nabycia usług transportowych od kontrahenta z Francji

Artykuły | February 26, 2020 | NR 99
0 1218

Korzystałem z usługi transportowej towarów od kontrahenta francuskiego. Przewóz odbył się z Francji do Polski. Kontrahent francuski wystawił mi fakturę za powyższą usługę 15 stycznia 2020 roku, natomiast usługa była wykonana 6 grudnia 2019 roku. Dodatkowo 1 grudnia 2019 wpłaciłem kontrahentowi 100% przedpłaty na tą usługę. Czy u mnie powstanie obowiązek rozliczenia podatku należnego w miesiącu styczniu, czy jeszcze w grudniu, gdy była wykonana usługa? Czy mam prawo do odliczania VAT?

ODPOWIEDŹ

Nabycie usługi transportowej od kontrahenta z Francji stanowi import usług. Obowiązek podatkowy powstał z chwilą dokonania zapłaty, tj. 1 grudnia 2019 roku. Jeżeli usługa służy do działalności opodatkowanej, Czytelnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego. 

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług przez import usług należy  rozumieć świadczenie usług, z tytułu wykonania których  podatnikiem jest usługobiorca  o którym mowa w art. 17 ust.1 pkt 4 ustawy. Zgodnie z tym przepisem podatnikami z tytułu importu są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju,
b) usługobiorcą jest w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE.

W związku z powyższym Czytelnik będzie obowiązany do rozliczenia podatku należnego w związku z zakupem usługi transportu na zasadzie samoobliczenia. Obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje na zasadach ogólnych, tj. w chwili wykonania usługi lub zapłaty jeżeli nastąpiła przed jej wykonaniem. Zatem w przypadku Czytelnika obowiązek podatkowy powstał w dniu 1 grudnia 2019 roku.  
Zgodnie z generalną zasadą określoną w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług  w zakresie w jakim towary i usługi służą do działalności opodatkowanej podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, pod warunkiem, że nie wystąpią przesłanki negatywne określone 
w art. 88 powyższej ustawy. Z tytułu importu usługi kwota podatku naliczonego stanowi kwotę podatku należnego. Zgodnie natomiast z art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje zgodnie z ust. 10 – w miesiącu powstania obowiązku podatkowego z tytułu tej transakcji, pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy. Przekroczenie terminu 3 miesięcy powoduje, że kwotę podatku naliczonego będzie można odliczyć w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej.

Ewidencja w deklaracjach:  W deklaracji VAT-7(20)  import usługi transportowej należy wykazać w pozycji 27 wartość netto i w pozycji 28 podatek należny oraz podatek naliczony w pozycjach 45 i 46.
 

Podstawa prawna: art. 2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 28b ust. 1-4, art. 86 ust.1, ust.2, ust.10, ust 10b pkt 3 i ust.10i ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.