Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Pytanie dotyczy faktury VAT za roboty budowlane z odwrotnym obciążeniem wysłanej poleconym. Odbiorca nie przyjmuje tej faktury do księgowości, bo się z nią nie zgadza. Jak taką fakturę zaksięgować?

Odpowiedź

Usługodawca i nabywca muszą postępować zgodnie z umową. Jeśli roboty zostały wykonane, to powstał obowiązek podatkowy. Zatem doręczona faktura jest podstawą do zaksięgowania usługodawcy jak i nabywcy usług, który w przypadku odwrotnego obciążenia  jest podatnikiem VAT i tym samym przyjmuje na siebie odpowiedzialność dotyczącą naliczenia i odprowadzenia VAT. Kwestie błędnie wystawionej faktury wiążą się z jej korektą.
Zatem, wykonawca i nabywca usług budowlanych muszą postępować zgodnie z zawartą umową a w przypadku omyłek dokonywać korekty. Jeśli spór dotyczy realizacji zapisów zawartych w umowie wówczas spory rozstrzyga sąd cywilny. Niemniej przy odwrotnym obciążeniu z chwilą powstania obowiązku podatkowego nabywca usługi jest odpowiedzialny za naliczenie i odprowadzenie VAT od otrzymanej faktury.

Uzasadnienie

W przypadku usług budowlanych świadczonych pomiędzy podatnikami VAT obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wystawienia faktury., nie później jednak niż z upływem terminu na jej wystawienie, czyli 30. dnia od wykonania usługi. 
Jeżeli jednak przedsiębiorca nie wystawił w tym terminie faktury bądź wystawił ją z opóźnieniem obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu na jej wystawienie, czyli 30. dnia od momentu wykonania usługi. Jeżeli podatnik przed wykonaniem usługi otrzyma całość lub część zapłaty (w postaci np. przedpłaty, zaliczki czy zadatku) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Wcześniejsze otrzymanie zaliczki powinno zostać potwierdzone fakturą, którą należy wystawić do 15. dnia miesiąca następującego po tym, w którym zaliczkę otrzymano.
Usługi budowlane wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT podlegają do 1 listopada 2019 roku rozliczeniu w procedurze odwrotnego obciążenia. Procedura ta polega na przerzuceniu obowiązku rozliczenia podatku VAT ze sprzedawcy na nabywcę. W związku z tym sprzedawca usługi nie wykazuje podatku VAT, a na fakturze musi zamieścić wyrazy „odwrotne obciążenie” . Nabywca usługi otrzymawszy taką fakturę jest zobowiązany do rozliczenia VAT z tytułu transakcji.
Zatem powstanie obowiązku podatkowego w przypadku usług budowlanych w sytuacji gdyby faktury nie wystawiono w ogóle, lub wystawiono ją po terminie wiązałoby się z wykonaniem usługi.
Należy zaznaczyć, że to u nabywcy powstaje obowiązek podatkowy. Usługodawca nie rozlicza podatku w deklaracji - wykazuje jedynie - w odpowiedniej pozycji, kwotę netto wyświadczonych usług. Obowiązek rozliczenia podatku należnego spoczywa na nabywcy, zatem, Czytelnik - wykonawca usługi powinien zaksięgować przedmiotową fakturę zgodnie z przepisami o rachunkowości i w terminie powstania obowiązku podatkowego. 

Ewidencja w deklaracjach: VAT-7(19) lub VAT-7(20) świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 8 ustawy dostawca wykazuje w poz. 31 podstawę opodatkowania.    


Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 pkt 8, art. 19a ust. 5 pkt 3 lit.a, art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT.