Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Obowiązek rejestracji do VAT-UE podatnika dokonującego transakcji wewnątrzwspólnotowych

Artykuły | July 27, 2020 | NR 104
0 953

Jestem czynnym podatnikiem VAT i chciałem rozpocząć współpracę z kontrahentem unijnym z Niemiec. Będę świadczył usługę naprawy samochodów, renowacja. W swoim urzędzie złożyłem zgłoszenie rejestracyjne do transakcji wewnątrzwspólnotowych w dniu 4 czerwca 2020 roku. W VAT-R wskazałem datę rozpoczęcia powyższych transakcji na dzień 1 czerwca 2020 roku. Usługę wyświadczyłem 2 czerwca i też na nią wystawiłem fakturę bez podatku na odwrotne obciążenie. Czy dobrze wystawiłem taką fakturę i czy mogłem, bo VAT-R złożyłem dopiero 4 czerwca 2020 roku?

ODPOWIEDŹ

W sytuacji Czytelnika, który złożył VAT-R w terminie późniejszym niż została wyświadczona usługa naprawy i renowacji starodawnego samochodu nie ma ten fakt żadnego wpływu na prawidłowość ujęcia tej transakcji w deklaracji podatkowej VAT-7 oraz informacji VAT-UE. Czytelnik prawidłowo wystawił fakturę na usługę niepodlegającą opodatkowaniu VAT na terytorium kraju z adnotacją „odwrotne obciążenie”.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług podatnicy, którzy świadczą usługi, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca, dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej są obowiązani przed dniem dokonania pierwszego wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług do zarejestrowania się do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Rejestracji dokonuje się na druku VAT-R zaznaczając w części C3 formularza poz. 58. 
Zgodnie z art. 28b ustawy o VAT miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę (miejsce prowadzenia) działalności gospodarczej. Natomiast miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej. 
Istotny jest zatem w tym przypadku status usługobiorcy. Czytelnik świadczył usługę na rzecz kontrahenta unijnego z Niemiec (zakładam że jest nią osoba prowadząca działalność gospodarczą), zatem usługa podlega opodatkowaniu w kraju usługobiorcy, który będzie zobowiązany rozliczyć podatek od tej transakcji. Jeżeli jednak usługobiorcą Czytelnika byłaby osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej wówczas usługa podlegałaby opodatkowaniu w Polsce na zasadach ogólnych stawką VAT w wys. 23%. 
Brak zatem rejestracji Czytelnika do transakcji unijnych przed wykonaniem usługi nie ma wpływu na ustalenie miejsca świadczenia usługi, czyli kraju w którym usługę należy opodatkować. O tym decyduje status odbiorcy usługi.
Czytelnik zatem prawidłowo wystawił fakturę bez podatku z adnotacją „odwrotne obciążenie”. Transakcję należy wykazać w deklaracji VAT oraz w informacji podsumowującej VAT-UE.
 
Ewidencja w deklaracjach: W VAT-7(20) – usługę naprawy samochodu na rzecz kontrahenta niemieckiego wykazuje się w pozycji 11 – jako świadczenie usług poza terytorium kraju i w pozycji 12 – w tym świadczenie usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy.
W informacji podsumowującej VAT-UE(5) – należy wypełnić część E – informacja o wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług
 

Podstawa prawna: art. 28b, art. 28c, art. 97 ust. 3 pkt 2, art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.