Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Auto służbowe osobowe uległo wypadkowi. Czy za naprawę auta mogę odliczyć vat? Jeśli tak, to kiedy? Czy może powinienem potrącić z kwoty ubezpieczenia i wówczas vat nie podlegałby odliczeniu?

Odpowiedź

Czytelnik ma prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej powypadkową naprawę auta. Wysokość odliczenia zależy od tego czy Podatnikowi przysługuje pełne odliczenie tj. 100 % czy 50 %. Odliczenie VAT może nastąpić w miesiącu wykonania usługi nie wcześniej jednak niż w miesiącu otrzymania faktury. 

Uzasadnienie

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Natomiast prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a więc takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Uprawnienie do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie przysługuje zatem w przypadku nabycia towarów i usług, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.
Zgodnie z art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy, w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, zalicza się m.in. wydatki dotyczące:

  • nabycia tych pojazdów oraz  ich części składowych,
  • nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

W myśl art. 2 pkt 34 ustawy, przez pojazdy samochodowe rozumie się pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
Należy podkreślić, że ograniczenie odliczenia do 50% podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi nie ma zastosowania do pojazdów samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.
Pojazdy samochodowe osobowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli sposób ich wykorzystywania zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika ewidencją przebiegu tych pojazdów, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
W przypadku zatem samochodów osobowych podatnik VAT ma dwie możliwości odliczania: 

  1. pełne odliczenie VAT od wydatków eksploatacyjnych, pod warunkiem, że prowadzi on:
  • tzw. kilometrówkę dla celów VAT,
  • stworzył regulamin użytkowania pojazdu w firmie,
  • zgłosił pojazd na formularzu VAT-26 do Urzędu Skarbowego,
  • użytkuje pojazd tylko w działalności;
  1. 50-procentowe odliczenie VAT od wydatków eksploatacyjnych - w przypadku, gdy samochód osobowy wykorzystywany jest do celów mieszanych (firmowych oraz prywatnych) lub gdy podatnik nie dopełnił w/w wymogów.

Odliczenie podatku z faktury VAT za naprawę pojazdu firmowego nastąpi na takich samych zasadach jak odliczanie wydatków związanych z tym pojazdem, pełne, lub w wysokości 50%. 
Zatem, jeżeli Czytelnik wykorzystuje ten samochód wyłącznie dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, to ma prawo do odliczenia 100 % kwoty podatku wynikającego z faktury dokumentującej naprawę samochodu niezależnie od faktu, iż zapłaty części należności z otrzymanej faktury dokonał ubezpieczyciel. W przeciwnym razie ma prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego. Odliczenie przysługuje w miesiącu wykonania usługi nie wcześniej jednak niż w miesiącu otrzymania faktury za naprawę samochodu.

Ewidencja w deklaracjach: VAT-7(20 nabycie towarów i usług pozostałych – wartość netto – poz. 45, podatek naliczony – poz.46.
 

Podstawa prawna: art. 2 pkt 34, art. 86 ust. 1, art. 86 ust.2 pkt 1 lit. a, art. 88, art. 86a ust. 1 pkt 1, ust. 2-7,  ust.9, 10, 12 i 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług