Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ODPOWIEDZI

April 16, 2012

Odliczenie VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją VAT

0 1336

Czy jest możliwe odliczenie VAT w sytuacji, gdy osoba fizyczna zakupiła oprogramowanie do projektowania stron www. 28 listopada 2011 roku (faktura VAT otrzymana 30 listopada 2011 roku  na osobę fizyczną). Rejestracja działalności w dniu 7 lutego 2012 roku, VAT-R złożony z czynnym żalem 30 marca 2012 roku z datą utraty zwolnienia 7 lutego 2012 roku ponieważ działalność oparta jest na doradztwie (wizerunku firmy rozwoju marki etc), później został złożony VAT-7 za luty 2012. Przedmiotowe oprogramowanie wykorzystane jest do działalności, mamy przekroczony termin (data otrzymania plus dwa miesiące na odliczenie), ale czy w świetle orzecznictwa ETS można odliczyć VAT?

Tak, można odliczyć podatek VAT od zakupu oprogramowania dokonanego przez osobę fizyczną przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej oraz rejestracją dla podatku od towarów i usług, związanego z przyszłą działalnością. Odliczenia należy dokonać w deklaracji złożonej po 30 marca 2012 roku, tj. po dniu dokonania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku od zakupów poczynionych przed rejestracją, jeśli tylko kupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej lub przyszłej działalności.

Jak wynika z zapytania, przed rozpoczęciem działalności gospodarczej i przed uzyskaniem statusu czynnego podatnika VAT osoba fizyczna poniosła koszty związane z nabyciem oprogramowania do projektowania stron www. Jak wynika z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT. W praktyce dość często się zdarza, że jeszcze przed dokonaniem rejestracji jako podatnik VAT czynny podmiot dokonuje zakupów związanych z przyszłą działalnością.

Jak wskazano natomiast w art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Tak więc podatnik, w rozumieniu art. 15 ustawy, nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego.

Powyższa wykładnia jest zgodna z orzecznictwem krajowych sądów administracyjnych jak i Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z dnia 1 marca 2012 r. (C-280/10) wskazał, że na działalność gospodarczą, o której mowa w art. 4 ust. 1 szóstej dyrektywy (jest on identyczny z art. 9 ust. 1 akapit pierwszy dyrektywy 2006/112), może składać się wiele następujących po sobie czynności. Czynności przygotowawcze, takie jak np. nabycie środków trwałych, powinny być już zaliczane do tej działalności.

Ponadto Trybunał orzekł, że zasada neutralności podatku VAT w odniesieniu do obciążenia podatkowego przedsiębiorstwa wymaga, aby pierwsze wydatki inwestycyjne dokonane na potrzeby i cele przedsiębiorstwa były uznawane za działalność gospodarczą. Inna interpretacja, zdaniem Trybunału, prowadziłaby do obciążenia podmiotu gospodarczego podatkiem VAT w ramach jego działalności gospodarczej, nie stwarzając możliwości odliczenia tego podatku.

 Iwona Porez