Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI

May 10, 2017

Odwrotne obciążenie wynajmu sprzętu budowlanego z operatorem

0 1180

Usługa wynajmu podnośnika koszowego z operatorem lub rusztowania z montażem i demontażem w ramach świadczonych montażu urządzeń przeciwsłonecznych bezpośrednio dla klientów lub jako podwykonawca na budowach podlega mechanizmowi odwrotnego obciążenia

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 7 kwietnia 2017 roku nr 2461-IBPP3.4512.183.2017.1.PG

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca, będący czynnym podatnikiem VAT, zajmuje się produkcją, sprzedażą i montażem rolet, żaluzji oraz markiz przeciwsłonecznych. Powyższe wyroby sprzedaje wraz z usługą montażu bezpośrednio dla klientów krajowych lub jako podwykonawca na budowach. Do wykonania usługi montażu na wysokościach Wnioskodawca wynajmuje sprzęt budowlany, tzn. podnośniki koszowe wraz z operatorem lub rusztowania wraz z usługą jego montażu i demontażu. Zakres czynności zakupionej usługi ogranicza się jedynie do uruchomienia podnośnika koszowego z pracownikiem Spółki lub do postawienia i późniejszego zdemontowania rusztowania. Za zakupione usługi wynajmu podnośnika z operatorem lub za zakupione rusztowanie wraz z usługą montażu i demontażu Spółka otrzymuje faktury VAT wystawione przez polskich czynnych podatników VAT.

Zarówno usługi najmu podnośnika wraz z operatorem jako usługi budowlane o PKWiU 43.99.90.0 oraz usługi najmu rusztowań wraz z montażem i demontażem jako usługi budowlane o PKWiU 43.99.20.0 są zawarte w załączniku nr 14 do ustawy.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy Wnioskodawca jest zainteresowany, czy zakupiona od dnia 1 stycznia 2017 roku usługa budowlana podlega mechanizmowi odwrotnego obciążenia jeżeli obie strony transakcji są czynnymi podatnikami VAT?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 17 ust. 1h ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy przepis ust. 1 pkt 8 stosuje się, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca.

Powyższy przepis art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy wprowadza mechanizm polegający na przesunięciu obowiązku rozliczenia podatku VAT na podatnika, na rzecz którego świadczona jest usługa budowlana wymieniona w załączniku nr 14 do ustawy w poz. 2-48, jeżeli usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i ust. 9, natomiast usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Przy czym – zgodnie z art. 17 ust. 1h ustawy – mechanizm ten ma zastosowanie, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca.

Oznacza to, że główny wykonawca – nabywca usług budowlanych wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy, świadczonych przez podwykonawcę, staje się odpowiedzialny za rozliczenia podatku VAT od tych usług. Z kolei świadczenie ww. usług budowlanych przez wykonawcę (głównego wykonawcę) na rzecz inwestora jest opodatkowane według zasad ogólnych, tj. podatek od towarów i usług rozliczany jest przez głównego wykonawcę, natomiast inwestor otrzymuje fakturę na kwotę należności za wykonane świadczenie zawierającą podatek VAT.

Kluczowe znaczenie dla ustalenia, czy w przedmiotowej sytuacji znajdzie zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia jest określenie statusu podmiotów świadczących usługi budowlane na rzecz Wnioskodawcy.

Aby stwierdzić czy podmioty świadczące usługi na rzecz Wnioskodawcy są podwykonawcami konieczne jest uwzględnienie funkcji poszczególnych podmiotów uczestniczących w realizacji inwestycji budowlanej oraz charakteru relacji pomiędzy nimi. Mając powyższe na względzie, należy wskazać, że podwykonawca to wykonawca, któremu inny podmiot w ramach otrzymanego zlecenia, powierzył wykonanie całości lub części prac budowlanych.

Aby stwierdzić, że w realizacji inwestycji budowlanej uczestniczy podwykonawca muszą wystąpić dwa rodzaje zleceń: pierwotne zlecenie udzielone wykonawcy oraz zlecenie udzielone przez wykonawcę na rzecz kolejnego podmiotu, który pełni właśnie funkcję podwykonawcy.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca nabywa usługi budowlane i z tego tytułu otrzymuje faktury VAT. Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, że obie strony transakcji są czynnymi podatnikami podatku VAT. Tym samym są spełnione warunki pozwalające na rozliczenie przez Wnioskodawcę podatku VAT z tytułu nabywanych przez niego usług budowlanych na zasadzie „odwrotnego obciążenia”.

Reasumując, zakupiona od dnia 1 stycznia 2017 r. usługa budowlana (najmu podnośnika koszowego z operatorem lub rusztowania z montażem i demontażem) w ramach świadczonych przez Wnioskodawcę usług montażu urządzeń przeciwsłonecznych bezpośrednio dla klientów lub jako podwykonawca na budowach podlega mechanizmowi odwrotnego obciążenia.

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1h oraz art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.