Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

March 5, 2014

Opodatkowanie sprzedaży i kosztów transportu wyrobów objętych „odwrotnym obciążeniem”

0 975

Koszt usługi transportu ściśle związanego z przedmiotem sprzedaży – którym obciążany jest nabywca towaru – wchodzi do podstawy opodatkowania towaru. Zatem na wystawianej fakturze nie można wykazywać usługi transportu jako kolejnej pozycji.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 20 stycznia 2014 roku nr ILPP4/443-499/13-2/ISN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która jest producentem lutów twardych z miedzi i jej stopów opodatkowanych na zasadzie „odwrotnego obciążenia”. Wystawiając fakturę sprzedaży stosuje „odwrotne obciążenie” do swoich wyrobów – wartość netto jest równa wartości brutto. Dostawy do klientów w większości przypadków odbywają się za pośrednictwem firmy kurierskiej na koszt nabywcy. Usługę tę jako kolejną pozycję na fakturze Spółka traktuje jako ściśle związaną z przedmiotem sprzedaży, dlatego też stosuje również „odwrotne obciążenie”. Jednocześnie Spółka wskazała, że jego klienci zamawiają różne ilości i rodzaje wyrobów, więc cena jednostkowa za każdym razem byłaby inna.

Wątpliwości Spółki dotyczą możliwości zastosowania „odwrotnego obciążenia” do usługi transportowej ściśle związanej z przedmiotem sprzedaży.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż w przypadku dostawy towarów – dla których zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy podatnikiem jest nabywca – za podstawę opodatkowania należy uznać całość świadczenia pieniężnego pobieranego od nabywcy. Oznacza to, że w kwocie którą obowiązany zapłacić jest nabywca mieszczą się wszystkie składniki wynagrodzenia uzyskanego od nabywcy wliczając w to m.in. koszty dodatkowe, takie jak koszty transportu, którymi dostawca obciąża nabywcę.

W związku z powyższym, koszty transportu pobierane przez dostawcę od nabywcy towaru zwiększają kwotę, którą nabywca jest obowiązany zapłacić z tytułu dostawy towarów, co oznacza, że podstawa opodatkowania powinna obejmować również kwotę stanowiącą koszty transportu.

Zatem, w przedmiotowej sprawie usługa transportowa której kosztem Spółka obciąża danego nabywcę towaru – stanowiąca część podstawy opodatkowania z tytułu dostawy towaru – podlega opodatkowaniu zgodnie z zasadami dotyczącymi sprzedawanego towaru. Tym samym Spółka winna wystawić fakturę, w której nie wykazuje stawki podatku, sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku, kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku, wykazując jednocześnie zapis „odwrotne obciążenie”.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż Spółka na wystawianej fakturze dokumentującej dokonanie dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy ma obowiązek wpisania kwoty należności ogółem, zawierającej cenę towaru wraz z kosztem transportu.

Podstawa prawna: art. 106a, 106e ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.