Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

January 1, 1970

NR 86 (Luty 2019)

Opodatkowanie usługi demontażu instalacji elektrycznej świadczonej przez podwykonawcę

0 1622

Czynny podatnik VAT rozliczający się w formie podatku zryczałtowanego wykonuje usługę jako podwykonawca - prace pomocnicze przy demontażu instalacji elektrycznej linii pilotażowej w  piecu wypalania, która ma być przeniesiona w inne miejsce. Czy taka usługa prawidłowo została opodatkowana stawką VAT 23% i podatek zryczałtowany 8,5 %? Czy jako podwykonawca tej usługi powinno być odwrotne obciążenie zgodnie z załącznikiem 14 poz. 23 i ryczałt 5,5%.

Odpowiedź

Usługa ta powinna zostać opodatkowana na zasadzie odwrotnego obciążenia, a stawka ryczałtu wynosi 5,5%

 

Uzasadnienie

Obowiązek rozliczania usług budowlanych na zasadzie odwrotnego obciążenia wynika z art.17 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten stanowi, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, jeżeli usługodawcą i usługobiorcą jest czynny podatnik VAT. Odwrotne obciążenie dla usług budowlanych (z poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy) należy stosować tylko w sytuacji, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca (art. 17 ust. 1h ustawy o VAT).

Jak wynika ze znowelizowanego art.17 ust. 1 pkt 8 i ust. 1h ustawy o podatku od towarów i usług, aby zastosować odwrotne obciążenie należy spełnić następujące warunki:

a) usługa będąca przedmiotem świadczenia jest wymieniona w załączniku nr 14 do ustawy o podatku od towarów i usług,

b) usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku ze względu na obrót,

c) usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,

d) usługodawca działa w charakterze podwykonawcy prac budowlanych.

W załaczniku nr 14 pod poz. 23 wymieniono: Roboty związane z wykonywaniem pozostałych instalacji elektrycznych (PKWiU 43.21.10.2).

Zatem roboty dotyczące wykonywania instalacji elektrycznych klasyfikowane w grupowaniu 43.21.10.1 PKWiU niewątpliwie mieszczą się w zamkniętym katalogu robót budowlanych objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Oznacza to, że wykonana przez Czytelnika usługa objęta jest tym właśnie sposobem rozliczenia. Dlatego podatek należny w tym przypadku powinien rozliczyć nabywca usługi.

Usługodawca wystawia fakturę, która nie zawiera kwoty podatku, stawki podatku, kwoty brutto. Wystawiona faktura powinna zawierać adnotację „odwrotne obciążenie” (art. 106e ust. 1 pkt 18 i ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).

Roboty budowlane powinny być opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym w wysokości 5,5 proc. Jak wynika bowiem z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5 proc. przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej dwóch ton.

 

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: Usługodawca w deklaracji VAT-7 wskazuje w części C w poz. 31 podstawę opodatkowania z tytułu świadczenia usług budowalnych objętych mechanizmem odwróconego obciążenia; nie wykazuje natomiast w tym zakresie podatku należnego. Ponadto ma obowiązek złożenia informacji podsumowującej w obrocie krajowym, którą składa za pomocą środków komunikacji elektronicznej – w terminie do 25- tego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wykonania tych usług; wskazuje w niej usługobiorcę i wartość zrealizowanego świadczenia usług (część D informacji podsumowującej VAT-27).

Nabywca wykazuje w deklaracji podatek należny i jednocześnie ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych transakcji - w praktyce zatem dokonuje on księgowego rozliczenia podatku naliczonego i należnego w tej samej deklaracji, wypełnia poz.34 i 35 deklaracji VAT oraz poz.43 i 44 (nabycie środków trwałych) lub poz. 45 i 46 (nabycie pozostałe),płaci usługodawcy tylko kwotę netto, czyli nie przekazuje kwoty podatku VAT usługodawcy, jak to miałoby miejsce w przypadku usługi rozliczanej na zasadach ogólnych.

Jan Falkowski

 

Podstawa prawna: art.17 ust.1 pkt 8 i ust.1h, ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.