Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

June 18, 2019

NR 89 (Maj 2019)

Opodatkowanie usługi transportu towarów ze Szwecji do Polski na zlecenie czeskiego podatnika

0 2040

Usługa transportu towarów zlecona przez czeskiego podatnika, z aktywnym NIP-UE, polskiemu przewoźnikowi: załadunek Szwecja, rozładunek Polska. Faktura przewoźnika powinna być wystawiona z VAT 0%, bo transport międzynarodowy, czy „oo”, bo miejscem opodatkowania są Czechy, czy z podatkiem VAT, bo miejsce rozładunku jest w Polsce?

ODPOWIEDŹ

W przypadku importu usług transportowych podatnik, który nabywa takie usługi od podmiotu zagranicznego, jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT na terytorium swojego kraju.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku VAT można wyróżnić następujące rodzaje transportu:
- krajowy – wykonywany w całości wyłącznie na terytorium Polski,
- wewnątrzwspólnotowy – dokonywany pomiędzy różnymi krajami członkowskimi UE,
- międzynarodowy – rozpoczynający się w kraju należącym do Unii Europejskiej i kończący się na terytorium państwa trzeciego i odwrotnie, przy czym na pewnym odcinku trasa przebiega przez terytorium Polski,
- wykonywany w całości poza terytorium kraju.    

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Dla określenia sposobu opodatkowania świadczonych usług, niezbędne jest ustalenie miejsca ich świadczenia, bowiem od niego uzależnione jest miejsce ich opodatkowania.

Czytelnik wykonał usługę transportu pomiędzy Szwecją i Polską zleconą przez czeskiego podatnika, z aktywnym NIP UE. Jest to zatem transport wewnątrzwspólnotowy. Zgodnie z generalną zasadą dotycząca miejsca świadczenia usług na rzecz podatników określoną w art. 28b ust. 1 ustawy o podatku VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Tak więc należy uznać, że miejscem opodatkowania usługi transportowej świadczonej przez Czytelnika na rzecz podatnika - kontrahenta czeskiego jest miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej. Oznacza to, że w opisanej sytuacji dokonana usługa transportowa nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce.

Należy pamiętać, że jeżeli miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, a osobą zobowiązaną do zapłaty podatku jest usługobiorca, faktura wystawiona przez Czytelnika może nie zawierać następujących danych: 
- stawki podatku;
- sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;
- kwoty podatku, od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.

Reasumując, obowiązek rozliczenia podatku z tytułu usługi transportowej ciąży po stronie odbiorcy usługi, czyli czeskiego podatnika. Czytelnik winien wystawić fakturę w kwocie netto z adnotacją „odwrotne obciążenie”.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: VAT-7(19) w poz. 11 i 12 należy wykazać dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. W informacji podsumowującej VAT-UE wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług należy wykazać w części E (informacja o wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług).
 

Podstawa prawna :  art. 8 ust.1, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 28b ust.1, art. 100 ust. 1 pkt 4, art. 106a pkt 2 lit. a, art. 106e ust. 1 pkt 18 i ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.