Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Projektant wnętrz – podatnik VAT - świadczy usługi projektowe, biur, lokali, mieszkań. Czy usługi te winny być opodatkowane stawką 23 % czy 8 % ? Czy ma znaczenie dla kogo świadczy usługę - firma - osoba fizyczna nieprowadząca działalności?

Odpowiedź

Usługi projektowe zasadniczo objęte są stawką podatku VAT 23%. Jeśli jednak projekty wnętrz Podatnik wykonuje jako twórca w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych na zlecenie innych podmiotów wraz z przeniesieniem praw autorskich do tego projektu, za które otrzymuje określone 
w umowie honorarium – to czynność ta będzie podlegać opodatkowaniu według stawki 8%.

Uzasadnienie

Zgodnie z art.41 ust.1 w powiązaniu z art.146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka VAT wynosi 23%. 
Dla usług projektowych ustawodawca nie przewidział zwolnienia od podatku ani obniżonej stawki VAT. W tym przypadku nie ma możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki 8% dotyczącej budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, bowiem art. 41 ust. 12 pkt 1 ustawy VAT w brzmieniu obowiązującym od 1.11.2019r. stanowi, że stawkę podatku 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. 
Natomiast usługi projektowe stanowią odrębną kategorię od usług budowlanych. Zatem, zasadniczo usługi projektowe objęte są stawką podatku VAT 23%. 
Chcemy jednak zwrócić uwagę na zapis art.41 ust. 2 w związku z poz. 63 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od 1.11.2019r. Przepisy te stanową, że usługi twórców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, korzystają z obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 8%. Oznacza to, że jeśli projekty wnętrz Czytelnik wykonuje jako twórca na zlecenie innych podmiotów wraz z przeniesieniem praw autorskich do tego projektu, za które otrzymuje honorarium – to czynność ta będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 8% na podstawie art.41 ust. 2 w powiązaniu z art. 146aa ust. 1 pkt 2 oraz poz. 63 załącznika nr 3 do ustawy.
Szczegółową analizę powyższego stanowiska zawiera interpretacja nr 0111-KDIB3-1.4012.437.2018.2.WN Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z 1 sierpnia 2018 r. W interpretacji tej Dyrektor wskazał, że podatnik może korzystać ze stawki 8%, jeśli jest twórcą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994r. 
o prawie autorskim. W myśl przepisu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. 
o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1191 z późn. zm.) – przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
Twórcą w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest każda osoba prowadząca faktycznie działalność twórczą, czyli działalność, której efektem jest powstanie utworu w myśl art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Natomiast określenie: przejaw działalności twórczej oznacza jakikolwiek uzewnętrzniony rezultat działalności człowieka o charakterze kreacyjnym. Przesłanka ta jest spełniona, gdy mamy do czynienia z subiektywnym i nowym wytworem intelektu. Tylko w razie spełnienia tych przesłanek przysługują twórcy zarówno autorskie prawa osobiste, jak i autorskie prawa majątkowe, w szczególności zaś wynagrodzenie za korzystanie z utworu. Cecha indywidualności przejawia się w samym procesie twórczym i oznacza oryginalność, niepowtarzalność. Sam „przejaw działalności twórczej” nie jest warunkiem wystarczającym do zakwalifikowania określonego wytworu jako przedmiotu prawa autorskiego. Konieczne jest bowiem, by wytwór taki miał indywidualny charakter, tzn. żeby cechował się indywidualnością. Muszą zatem cechować go dostatecznie doniosłe różnice w porównaniu z uprzednio wytworzonymi produktami intelektualnymi. 
Zatem dla zakwalifikowania określonego rezultatu działalności projektanta (np. projektu wystroju wnętrz) jako przedmiotu prawa autorskiego, konieczne jest spełnienie przesłanek utworu określonych w art. 1 ust. 1 tej ustawy.”
W omawianym przypadku nie ma znaczenia na czyją rzecz świadczona jest usługa projektowa.
 

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(20) w poz. 17 i 18 wykazuje się świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 8%, w poz. 19 i 20 wykazuje się świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 23%.



Podstawa prawna: art.41 ust.1 i 2 w powiązaniu z art.146aa ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług.