Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy za służebność drogi koniecznej muszę wystawić fakturę VAT z tytułu wynagrodzenia ze stawką 23%? Faktura ta jest pomiędzy gminą a naszą spółką prawa handlowego.

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

Odpowiedź

Tak, spółka ma obowiązek wystawienia faktury VAT ze stawką 23% za służebność drogi koniecznej.

Uzasadnienie

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art.8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług,  o którym mowa w art.5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 w  tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i  prawnych, bez względu na formę, w  jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z  nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w  jego imieniu lub nakazem wynikającym z  mocy prawa.

Zatem, świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, obejmuje także zobowiązanie się do powstrzymania od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji pod warunkiem, gdy to powstrzymanie lub tolerowanie wykonywane jest odpłatnie.
Zgodnie z art. 285 ustawy Kodeks cywilny, nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa). Służebność gruntowa może mieć jedynie na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej oznaczonej części.
Zatem, do czynności stanowiących świadczenie usług z tytułu zobowiązania do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji należy służebność gruntowa. Co ozacza, że ustanowienie służebności gruntowej stanowi czynność opodatkowaną VAT.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, podstawowa stawka podatku wynosi 23%. Ustawodawca nie przewidział obnizonej stawki VAT ani zwolnienia od VAT czynności ustanowienia za wynagrodzeniem służebności gruntowej. Co w konsekwencji oznacza, że czynność ta podlega opodtakowaniu stawką VAT 23%.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(19) w poz. 19 i 20 wykazuje się świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 23%.


Podstawa prawna: art. 5 ust.1 pkt 1, art.8 ust.1, art. 41 ust. 1, art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.