Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Oznaczenie TP w przypadku transakcji z podmiotami powiązanymi

Artykuły | November 26, 2020 | NR 108
0 1070

Podatnik wykonuje usługi na rzecz spółki z o.o., w której jednym z 3 udziałowców jest jego teść. Proszę o informację czy takie faktury powinny być w nowym JPK oznaczone jako transakcje z podmiotami powiązanymi?

ODPOWIEDŹ

Faktury wystawiane spółce, w której udziałowcem jest teść, powinny być oznaczone jako TP, czyli transakcje z podmiotami powiązanymi.

UZASADNIENIE

Obowiązujący od 1 października 2020 roku nowy JPK_VAT wymaga od przedsiębiorców oznaczania m.in. transakcji szczególnego rodzaju. I tak, sprzedaż towaru lub usługi na rzecz podmiotu powiązanego będzie musiała być oznaczona kodem  „TP”  niezależnie od wartości transakcji. Takich przykładów gdzie występuje powiązanie pomiędzy podmiotami może być kilka. Niestety, podatnik może mieć problem z prawidłową oceną czy dana transakcja powinna być oznaczona kodem TP, czy też nie.
W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca zapisał co należy rozumieć pod pojęciem podmiotu powiązanego. Są to :
a)    podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
b)    podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
ten sam inny podmiot lub
małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
c)    spółkę niemającą osobowości prawnej i jej wspólników, lub
d)    podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład;

Powiązanie oznaczają relacje, o których mowa powyżej, jakie zachodzą pomiędzy podmiotami powiązanymi.
Jak wynika z przepisów, przez pojęcie powiązań rodzinnych rozumie się  pokrewieństwo lub powinowactwo do drugiego stopnia. Ustawy podatkowe nie definiują jednak co należy rozumieć przez pokrewieństwo i powinowactwo drugiego stopnia.
W Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym określono, że krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej. Krewnymi w linii bocznej są osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej. Stopień pokrewieństwa określa się według liczby urodzeń, wskutek których powstało pokrewieństwo.
Powinowactwo jest to stosunek prawnorodzinny istniejący pomiędzy małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Powinowactwo podobnie jak pokrewieństwo opisuje się za pomocą stopni i linii. Charakterystyka taka służy opisaniu stopnia bliskości jaki istnieje między małżonkiem a krewnymi drugiego z nich.
Powinowactwo jest określone taką samą linią i takim samym stopniem jak stosunki pomiędzy drugim małżonkiem a jego krewnymi. 
Teść z pewnością stanowi I stopień powinowactwa w linii prostej. Wprawdzie Czytelnik nie wskazał w pytaniu jaki wpływ w spółce ma teść na podejmowanie decyzji gospodarczych, jednak samo powiązanie rodzinne z jednym z udziałowców, zdaniem Redakcji, powinno być oznaczone kodem TP wystawianych przez Czytelnika faktur dla tej spółki.
 

Podstawa prawna:  art. 5 ust.1, art. 32 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art.23m ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 11a ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, § 10 ust.4 pkt.3 Rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju, z 15 października 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych   i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług.