Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Spółka jawna składająca się z czterech osób fizycznych prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji prefabrykatów. Spółka korzysta z nieruchomości, której właścicielami są osoby tworzące tę spółkę. Czy kosztem podatkowym będzie wysokość zapłaconego podatku od nieruchomości, którego koszt ponosi spółka? Nieruchomość nie należy do majątku spółki.

Odpowiedź

W przedstawionej sytuacji spółka jawna zaliczy do kosztów podatkowych koszt zapłaconego podatku od nieruchomości, mimo że nieruchomość ta nie stanowi majątku spółki.

Uzasadnienie

Ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazał, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodu.
Konstrukcja kosztów uzyskania przychodów zawarta w ww. artykule wskazuje, że aby dany wydatek można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zaistnieć muszą kumulatywnie dwa warunki: 

  • po pierwsze, celem poniesienia wydatku powinno być osiągnięcie przychodu, oraz
  • po drugie, wydatek ten nie może znajdować się w określonym w art. 23 ust. 1 ustawy katalogu wydatków, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Podstawowym warunkiem zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest zatem wykazanie, że:

  • wydatek został faktycznie zrealizowany w znaczeniu kasowym, a więc że doszło do rozchodu pieniężnego lub faktycznego odpisu niebędącego wydatkiem, powodującego zmianę w strukturze aktywów lub pasywów podatnika;
  • wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu, co oznacza, że racjonalnie działający przedsiębiorca miał prawo się spodziewać, iż poniesienie tego wydatku przyniesie efekt w postaci przychodu;
  • dany rodzaj wydatku nie jest wymieniony w art. 23 tej ustawy, a więc nie zawiera się w katalogu wydatków i odpisów wyłączonych przez ustawodawcę z kosztów uzyskania przychodów.

Zasadniczo zatem każdy wydatek celowo poniesiony z zamiarem uzyskania przychodu, poza wyraźnie wskazanymi w art. 23, powinien być uznany za koszt uzyskania przychodu. 

Pamiętaj!
Przy ocenie istnienia okoliczności uzasadniających potrącenie kosztu na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o PIT nie można pomijać zasad dokumentowania poniesienia kosztów. Koszty te muszą również wynikać z prawidłowo prowadzonej księgi przychodów i rozchodów (art. 24 ust. 2, art...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.