Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY / SPRZEDAŻ , ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

July 26, 2019

NR 92 (Sierpień 2019)

Podwykonawstwo w realizacji szkoleń wymienionych w art. 43 ust 1 pkt 26a - 29 a-b a zwolnienie z VAT

0 1566

Proszę o pomoc w temacie zastosowania odpowiedniej stawki VAT dla podwykonawstwa, związanego z realizacją szkoleń. Jest interpretacja ogólna Ministra Finansów nr PT/033/46/751/KCO/13/14/RD50004, która mówi, że mogą stosować stawkę zwolnioną podwykonawcy szkoleń, jeśli ich finansowanie pochodzi ze środków publicznych, czyli art. 43 ust. 1 pkt 29c. Natomiast, jeśli realizujemy szkolenia, jako podwykonawcy dla podmiotów, które mają prawo do zastosowania stawki zwolnionej na szkolenia zgodnie z artykułem 43 ust. 1 punkty od 26a do 29 b, czy my wystawiając dla nich faktury za naszą usługę szkoleniową - podwykonawstwo stosujemy wobec nich również stawkę zwolnioną, czy też podstawową 23 % ?

ODPOWIEDŹ
Czytelnik będąc podwykonawcą, aby móc zastosować zwolnienie z VAT dla usług wskazanych w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a lub b oraz w pkt 27 musi być podmiotem wskazanym w tych przepisach. W zakresie nauczania języków obcych oraz dostawy towarów i świadczenia usług ściśle z tymi usługami związanych jako podwykonawca może korzystać ze zwolnienia - art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy.  Szkolenie prowadzone, które jest uregulowane w w formach i na zasadach uregulowanych w odrębnych przepisach dotyczą one także podwykonawców (art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy). Z kolei podmiot, który posiada akredytację lub też szkolenie z takiej akredytacji korzysta na podstawie przepisów o oświacie może też być podwykonawcą usługi (art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. b ustawy). 

UZASADNIENIE
W przypadku świadczenia usług w zakresie kształcenia i wychowania, istotny jest nie tylko rodzaj usługi, ale również status podmiotu, który świadczy powyższą usługę. Oznacza to, że aby zastosować zwolnienie z VAT dla tych usług podmiot musi być jednostką specjalistyczną (jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy Prawo oświatowe, lub uczelnią, jednostką naukową, instytutem badawczym). Zwolnienie dotyczące usług prywatnego nauczania ma zastosowanie do usług świadczonych przez nauczycieli na poziomie przedszkolnym, podstawowym i wyższym. Do takich usług zaliczają się korepetycje w formie prywatnych lekcji. Podmiot świadczący na własny rachunek i na własną odpowiedzialność działa na zlecenie swojego usługobiorcy (np. rodziców dziecka). Jednak, gdy nauczyciel świadczący usługi nauczania jest zatrudniony przez inny podmiot np. firmę szkoleniową, które dalej świadczą usługę edukacyjną dla uczelni, brak jest bezpośredniej relacji umownej nauczyciela z uczniami. Taka relacja powstaje bowiem pomiędzy firmą szkoleniową a nauczycielem. W takim przypadku zwolnienie nie znajduje zastosowania.  Zwolnienie w zakresie nauczania języków obcych oraz dostawy towarów i świadczenia usług ściśle z tymi usługami związanymi nie ma charakteru zwolnienia podmiotowego, nie jest uzależnione od podmiotu który je świadczy, dlatego też zwolnienie będzie miało zastosowanie również w przypadku świadczenia ich przez podwykonawcę. 

W przypadku świadczenia usług w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, innego niż wymienione w pkt 26 istotny jest nie tylko rodzaj świadczonej usługi, ale również status podmiotu, a także formy i zasady ich prowadzenia określone w odrębnych przepisach. Zasadniczym kryterium jest to, że dane szkolenie powinno dotyczyć zdobywania wiedzy poprzez kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie. Bezpośredni związek szkolenie musi mieć z daną branżą lub zawodem. 

Zatem podmiot może skorzystać ze zwolnienia, gdy:

  • dane szkolenie prowadzone jest w formach i na zasadach uregulowanych w odrębnych przepisach (np. przepisy BHP w zakładzie pracy),
  • posiada akredytację lub też szkolenie korzysta z takiej akredytacji (przepisy Prawo oświatowe).

Zwolnienie w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzonego w formach i na odrębnych zasadach dotyczy podmiotu, który świadczy usługę bezpośrednio lub pośrednio na rzecz danego beneficjenta nie wykluczając też podwykonawców. W przypadku natomiast akredytacji podwykonawca musi być taką jednostką. 

Ewidencja w deklaracjach: W VAT(19) usługi z art. 43 ustawy o VAT (zwolnienia przedmiotowe) - poz. 10; wartość netto ze stawką „zw”.
 

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a, b, pkt 27, pkt 28, pkt 29 lit. a-b ustawy o VAT.