Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu maszyny

Artykuły | June 26, 2020 | NR 103
0 1062

Mam pytanie odnośnie obecnej sytuacji dotyczącej pandemii. Jestem czynnym podatnikiem VAT i na wskutek poniesienia strat za ostatnie miesiące staram się o subwencję z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), złożyłem już wniosek i czekam na decyzję. Jeżeli otrzymam subwencję chcę ją przeznaczyć na utrzymanie firmy i dokonać zakupu maszyny, która pomoże mi wznowić produkcję wyrobów z drewna. Zajmuję się stolarką. Czy korzystając z takiej formy pomocy będę mógł odliczyć od tych zakupów podatek naliczony VAT?

ODPOWIEDŹ

Tak, jeżeli  zakup maszyny  ma związek z wykonywaną działalnością opodatkowaną. Nie ma znaczenia źródło pochodzenia sfinansowania zakupu. 

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług podatnik VAT czynny ma prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT od zakupów towarów lub usług, które są związane z prowadzoną przez niego działalnością opodatkowaną. W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim  towary i  usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o  którym mowa w  art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o  kwotę podatku naliczonego. Natomiast kwota podatku naliczonego stanowi sumę kwot podatku, wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabytych towarów lub usług. Warunkiem koniecznym do spełnienia, aby skorzystać z prawa do odliczenia jest status nabywcy – musi być zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, a zakupy muszą mieć związek z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi VAT.
Obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego można dokonać w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Prawo to można zrealizować nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub też w kolejnych dwóch okresach rozliczeniowych.  
Jeżeli zatem zakup maszyny będzie związany z działalnością opodatkowaną, to Czytelnik będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT. Nie mogą przy tym wystąpić przypadki wykluczające prawo do odliczenia wymienione w art.88 ustawy o VAT. Natomiast źródło sfinansowania zakupu (np. kredyt lub inne sposoby pozyskiwania środków finansowych) nie ma wpływu na prawo do odliczenia podatku. Ważne jest, aby na moment zakupu towarów lub usług podatnik posiadał status czynnego podatnika VAT, był w posiadaniu faktury oraz niezbędny jest związek zakupów z czynnościami opodatkowanymi.

Ewidencja w deklaracjach: W deklaracji VAT-7 (20) nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych należy wykazać w poz. 43 wartość netto i w poz. 44 podatek naliczony, natomiast nabycie towarów i usług pozostałych w poz. 45  wartość netto i w poz. 46 podatek naliczony.
 

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, ust. 2, ust. 10, ust. 10b, ust. 11 i art. 88 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.