Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

February 3, 2019

NR 86 (Luty 2019)

Prawo do odliczenia VAT od dokonanej przez małego podatnika zapłaty w formie kredytu

0 1027

Podatniczka prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Jest czynnym podatnikiem VAT na metodzie kasowej. W listopadzie 2018 r. zakupiła aparat fotograficzny na potrzeby działalności gospodarczej. Na fakturze zakupu w miejscu forma płatności jest wpisane – płatność bank, pozostało „0” do zapłaty (została zawarta umowa kredytu na zakup tego aparatu z bankiem). Bank przelał pieniądze do sprzedawcy. Ale umowę kredytu tego aparatu zawarł mąż podatniczki (małżonkowie mają wspólność majątkową, mąż nie prowadzi działalności gospodarczej). Czy podatniczka może w tej sytuacji odliczyć VAT w całości od faktury zakupu aparatu fotograficznego?

Odpowiedź

Podatniczce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu aparatu fotograficznego w okresie, w którym uregulowano płatność, skredytowaną przez bank.

 

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powołanego wyżej przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. 

Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT,  prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Natomiast na podstawie   art. 86 ust. 10e ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do nabytych przez małego podatnika towarów i usług, w okresie stosowania przez niego metody kasowej, powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonał zapłaty za te towary i usługi.

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (ust. 11 analizowanego artykułu).

Zatem mali podatnicy stosujący metodę kasową mogą obniżyć kwotę podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym „uregulowali całą należność wynikającą z otrzymanej od kontrahenta faktury”. Uregulowali, czyli wypełnili obowiązek zapłaty, co doprowadziło do wygaśnięcia ich zobowiązania wobec sprzedawcy. Ustawodawca nie określa formy, w jakiej ma być uregulowana płatność. Zatem zapłata w formie kredytu bankowego, oznacza również uregulowanie należności wynikającej z faktury.  Następuje ono w momencie, gdy sprzedawca otrzyma należność na swój rachunek bankowy na skutek przelania pieniędzy przez bank. W tym momencie dochodzi  do wygaśnięcia zobowiązania nabywcy. Ponieważ małżonkowie posiadają wspólność majątkową w przedmiotowej sytuacji nie ma znaczenia, że umowę kredytu zawarł mąż podatniczki.

 

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych należy wykazać w poz. 43 i 44, natomiast nabycie towarów i usług pozostałych w poz. 45 i 46

 

Stanisława Kossobudzka

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, art. 86 ust. 10, ust. 10E i ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.