Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prawo do odliczenia VAT od zakupu usług noclegowych i gastronomicznych

Artykuły | October 28, 2020 | NR 107
0 981

Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT. We wrześniu 2020 roku nabyliśmy usługę noclegową w hotelu we Wrocławiu. Część usługi noclegowej chcemy refakturować na naszego kontrahenta, który korzystał także z tego hotelu w związku z konferencją. Czy mamy prawo do odliczenia z faktury wystawionej przez hotel, gdzie wyszczególnione są m.in. usługi noclegowe i gastronomiczne? Czy nowy projekt SLIM VAT przewiduje możliwość odliczenia VAT?

ODPOWIEDŹ

Nie, w obecnej sytuacji Czytelnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabytych usług noclegowych i gastronomicznych. Natomiast w projekcie SLIM VAT taka możliwość została przewidziana, ale tylko dla usług noclegowych przeznaczonych do dalszej odsprzedaży. Zakupioną usługę noclegową Czytelnik powinien udokumentować wystawiając tzw. refakturę ze stawką VAT 8%.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług podatnik VAT czynny ma prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT od faktur zakupowych, dotyczących towarów lub usług, które są związane z jego działalnością opodatkowaną tym podatkiem. Zatem podstawą do skorzystania z odliczenia jest posiadanie statusu podatnika VAT czynnego, a zakup musi być związany z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi.
 Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy i nie wcześniej niż w miesiącu otrzymania faktury. 
Ustawodawca określił katalog czynności, od których podatnik nie ma prawa do odliczenia. Dotyczy to m.in. usług noclegowych i gastronomicznych. Wyjątkiem jest zakup usług cateringowych o ile mają one związek z opodatkowaną VAT działalnością gospodarczą. 
W projektowanych zmianach od 2021 roku (tzw. pakiet SLIM VAT) taka możliwość została przewidziana, ale wyłącznie w zakresie usług noclegowych nabytych w celu dalszej odsprzedaży. Natomiast w zakresie braku prawa do odliczenia z tytułu usług gastronomicznych przepis nie zmieni się.
W przypadku, gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. W opisanym przypadku, odsprzedaż nabytej przez Czytelnika usługi noclegowej na rzecz kontrahenta należy udokumentować fakturą (tzw. refakturą) ze stawką VAT 8%. 

 

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, ust. 2, ust. 10, ust. 10b i ust. 10b pkt 1, art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, projekt ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe.