Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

December 1, 2018

Przeniesienie kosztów naprawy na kontrahenta z Hiszpanii

0 1123

Jesteśmy firmą handlową. Kupiliśmy od dostawcy z Hiszpanii towar, który następnie sprzedaliśmy klientowi polskiemu. Klient odebrał towar, ale po sprawdzeniu poinformował nas, że jest on uszkodzony. Doszło do porozumienia - w celu zaoszczędzenia czasu i kosztów transportu klient naprawił towar we własnym zakresie oraz obciążył nas kosztami naprawy (faktura z podstawową stawką VAT 23%). Teraz my musimy obciążyć tymi kosztami dostawcę hiszpańskiego. Czy w takiej sytuacji możemy odliczyć VAT od faktury za naprawę? Jakim dokumentem powinniśmy obciążyć firmę hiszpańską i z jaką stawką VAT?

ODPOWIEDŹ

Czytelnik ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktury wystawionej przez klienta, natomiast refaktura na dostawcę hiszpańskiego powinna być wystawiona bez VAT, zgodnie z procedurą odwrotnego obciążenia.

UZASADNIENIE

W powszechnej praktyce gospodarczej towar powinien zostać zwrócony do firmy Czytelnika, który następnie zwróciłby go w celu naprawy do producenta (dystrybutora) hiszpańskiego. W analizowanym przypadku podmiot dokonujący naprawy wykonuje czynność, do której byłby zobowiązany podmiot hiszpański. Zawarte porozumienie stanowi umowę, na mocy której za wykonane świadczenie (usługę naprawy) wypłacane jest wynagrodzenie. W świetle art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług będzie to więc czynność podlegająca opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o kwotę podatku naliczonego (z zastrzeżeniami wskazanymi w tym przepisie). Tym samym, jeśli Czytelnikowi przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT od nabywanych towarów i usług związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, to będzie miał również prawo do odliczenia podatku VAT z faktury za usługę naprawy, wystawionej przez finalnego odbiorcę, gdyż całe zdarzenie jest związane ze sprzedażą opodatkowaną.

Kolejnym zagadnieniem wymagającym wyjaśnienia jest kwestia refaktury na rzecz firmy hiszpańskiej. W sytuacji opisanej w pytaniu, jeśli firma sama nabywa usługę a następnie ją refakturuje, to dla potrzeb VAT przyjmuje się, że sama świadczy tę usługę na rzecz firmy hiszpańskiej. Wynika to z art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, zgodnie z którym, jeżeli podatnik działający we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Refaktura powinna zatem zostać wystawiona zgodnie z wymogami dla „zwykłej faktury” wystawionej na firmę hiszpańską z tytułu świadczonej usługi naprawy. Stawka VAT na refakturze będzie więc uzależniona od miejsca świadczenia usługi.

W przypadku świadczenia usług na rzeczach ruchomych (będących przedmiotem refaktury) zastosowanie znajdzie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, który stanowi, że miejscem świadczenia w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W analizowanym przypadku jest to teren Hiszpanii, zatem przedmiotowa usługa będzie opodatkowana w kraju nabywcy. Tym samym należy wystawić fakturę bez stawki VAT i kwoty podatku zawierającą wyrazy „odwrotne obciążenie” (reverse charge).

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) należy wykazać refakturę w poz.11 dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju i w poz. 12 w tym świadczenie usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy oraz w części E informacji podsumowującej VAT-UE, nabycie usługi w poz. 45 nabycie towarów i usług pozostałych – wartość netto oraz w poz. 46 nabycie towarów i usług pozostałych – podatek naliczony.

Marcin Koperski

Podstawa prawna: art. 8 ust. 2a, art. 28b ust. 1, art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a, art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.