Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Refaktura biletu lotniczego na rzecz kontrahenta polskiego

Artykuły | September 24, 2020 | NR 106
0 5096

Kupiłam bilet lotniczy (lot zagraniczny) WIZZAIR (firma z nip-em węgierskim) na rzecz mojego polskiego kontrahenta. Otrzymałam fakturę zakupu ze stawką 0%. Muszę teraz zrobić refakturę na rzecz kontrahenta polskiego. Powinnam zrobić refakturę ze stawką 23%, ale kwotą brutto będzie kwota z zakupionego przeze  mnie  biletu  tj.  wartość  biletu  to  280  zł i kolejno wartość netto na refakturze to 227,64 a brutto 280 zł?

ODPOWIEDŹ

Refaktura powinna zawierać taką samą kwotę co faktura tj. 280 zł oraz taką samą stawkę VAT, czyli 0%, pod warunkiem, że Czytelniczka posiada międzynarodowy bilet lotniczy, który został wystawiony przez przewoźnika na określoną trasę przewozu dla konkretnego pasażera.

UZASADNIENIE

W praktyce często zdarza się, że przedsiębiorcy dokonują zakupu usług we własnym imieniu, ale na rzecz innych podmiotów. W takiej sytuacji mamy do czynienia z refakturowaniem. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, jeżeli podmiot nabywa daną usługę we własnym imieniu, ale na rzecz innego podmiotu, uważa się, że ten podmiot nabył usługę, a następnie odsprzedał ją na rzecz ostatecznego nabywcy. Oznacza to, że podmiot nabywający powyższą usługę występuje w pierwszej kolejności w roli usługobiorcy, a następnie staje się usługodawcą tej samej usługi. Dla zastosowania prawidłowej stawki właściwe jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. W przypadku świadczenia, środkami transportu morskiego lub lotniczego, usług międzynarodowego transportu osób miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju. Z kolei, w myśl ustawy o podatku od towarów 
i usług stawkę 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Przez transport międzynarodowy należy rozumieć przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego:

  • z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,
  • z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,
  • z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt).

Dokumenty, które uprawniają do zastosowania stawki 0% w przypadku transportu osób jest międzynarodowy bilet lotniczy, wystawiony przez przewoźnika na określoną trasę przewozu ze wskazaniem konkretnego pasażera na bilecie. 

Podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z  tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z  otrzymanymi dotacjami, subwencjami i  innymi dopłatami o  podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

W związku z powyższym, Czytelniczka powinna wystawić refakturę na swojego kontrahenta na wartość 280 zł, ze stawką 0% ,pod warunkiem, że posiada lotniczy bilet międzynarodowy, wystawiony przez węgierskiego przewoźnika na określoną trasę dla konkretnego pasażera.
 

Podstawa prawna: art. 8 ust. 2a, art. 29a ust.1, art. 83 ust. 1 pkt 23, ust. 3 pkt 2, ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT, § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16.12.2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług.