Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

June 10, 2019

NR 90 (Czerwiec 2019)

Rozliczenie nabycia licencji na program komputerowy od firmy z Australii

0 1886

Program do tworzenia grafik - otrzymaliśmy fakturę za korzystanie z takiego programu, firma ma siedzibę w Australii nie jest podatnikiem podatku od wartości dodanej - czy mam obowiązek rozliczyć import usług? Czy nie ma ona znaczenia w podatku VAT?

ODPOWIEDŹ

W przypadku, gdy podatnik z Polski nabywa od sprzedawcy zagranicznego licencję na program komputerowy, miejscem opodatkowania VAT takiej usługi jest terytorium Polski, a obowiązanym do rozliczenia podatku jest nabywca, w ramach importu usług.

UZASADNIENIE

Na wstępie należy zaznaczyć, że zakup licencji do programu komputerowego, który ma być wykorzystywany w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, stanowi zakup usługi i bez znaczenia jest, czy program został dostarczony na fizycznym nośniku czy w inny sposób. Nabywca zawsze jest zobowiązany do rozpoznania z tego tytułu importu usług.

Przez import usług należy rozumieć świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, miejscem świadczenia w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Oznacza to, że niezależnie od statusu usługodawcy /czy jest zarejestrowany czy też nie do handlu wewnątrzwspólnotowego/ to polski podatnik jest podmiotem zobowiązanym do rozliczenia VAT w Polsce z tytułu importu usług.

Należy nadmienić, że podatnik, nabywając od zagranicznego podatnika usługę niematerialną w postaci licencji, ma obowiązek dokonać rozliczenia podatku od tego nabycia. Tego rodzaju usługi mają charakter usług ciągłych i świadczone są zazwyczaj w okresie dłuższym niż rok. W praktyce stosowane są różne sposoby rozliczeń między kontrahentami z tytułu udzielonych licencji, np. jednorazowa płatność z góry po podpisaniu umowy lub jednorazowa płatność z dołu po zakończeniu okresu objętego licencją, płatności za określone w umowie okresy rozliczeniowe, np. miesięczne czy kwartalne, czy płatności za cały okres licencji płatne w kilku ratach w ustalonych terminach.

Reasumując, w przypadku zakupu programu od kontrahenta z Australii, nie ma znaczenia, czy jest on zarejestrowanym podatnikiem od wartości dodanej. W takiej sytuacji zawsze obowiązuje reguła ogólna, zgodnie z którą, miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik ten posiada siedzibę działalności gospodarczej. Zobowiązanym do rozliczenia podatku z tego tytułu jest nabywca, a więc polski przedsiębiorca, w ramach importu usług.

Ewidencja w deklaracjach: W deklaracji VAT-7(19) import usługi należy wykazać po stronie podatku należnego w pozycji 27 - podstawę opodatkowania i w pozycji 28 podatek należny z właściwą stawką dla nabytej usługi oraz jeżeli nabycie służy czynnościom opodatkowanym po stronie podatku naliczonego w pozycji 45 – wartość netto i w pozycji 46 – podatek naliczony. Importu usług nie wykazuje się w informacji podsumowującej VAT-UE.

 

Podstawa prawna: art. 2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4, 19a ust. 1, ust. 8, art. 28b ust. 1 ustawy o VAT.