Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

April 11, 2017

Rozliczenie podatku przez inwestora z faktur za usługi budowlane

0 1103

Otrzymanie faktur od głównego wykonawcy usług budowlanych nie pociąga za sobą obowiązku rozliczenia podatku VAT w ramach procedury odwrotnego obciążenia.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 10 marca 2017 roku nr 0461-ITPP3.4512.18.2017.2.APR.

Sytuacja Podatnika

Spółka będąca podatnikiem czynnym VAT, jest właścicielem budynków w B. przy ul. Z., użytkowanych w prowadzonej działalności gospodarczej. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest wynajem lokali użytkowych podmiotom gospodarczym. Spółka uzyskała pozwolenie na rozbudowę budynku handlowego (znajdującego się pod ww. adresem) wraz z budową doziemnej instalacji kanalizacji deszczowej oraz z jego częściową rozbiórką. Prace budowane zostaną prawdopodobnie rozpoczęte w 2017 r.

Wykonawcami robót budowlanych, sprzedawcami usług budowlanych (np. nadzoru budowlanego) i sprzedawcami materiałów budowlanych niezbędnych do budowy, będą osoby fizyczne, spółki nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby prawne, które na dzień sprzedaży będą zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Prawdopodobnie wykonawcy, do realizacji zleconych przez Spółkę robót budowlanych, będą podnajmować podwykonawców. Wykonawcy, sprzedawcy usług budowlanych i sprzedawcy materiałów budowlanych, zamierzają dokumentować swoją sprzedaż fakturami z wykazanym podatkiem w wysokości 23%.

Przebudowany i przyjęty do użytkowania budynek handlowy w przyszłości będzie użytkowany przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, tj. będzie wynajmowany podmiotom gospodarczym.

Czy Spółce od dnia 1 stycznia 2017 r. przysługiwać będzie prawo odliczania od podatku należnego za dany miesiąc rozliczeniowy z faktur dokumentujących sprzedaż robót budowlanych, usług budowlanych oraz materiałów budowlanych związanych z rozbudową budynku handlowego w B. przy ul. Z.?

Stanowisko Dyrektora

Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, dalej „ustawa zmieniająca”, którą ustawodawca wprowadził szereg zmian w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług. Zmiany te dotyczą m.in. sposobu rozliczania podatku w przypadku świadczenia usług budowlanych. W myśl obowiązującego od 1 stycznia 2017 r. art. 17 ust. 1h ustawy, w przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy przepis ust. 1 pkt 8 stosuje się, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca.

Jak wynika z powyższych regulacji, od 1 stycznia 2017 r. rozliczanie podatku z tytułu wykonywania usług budowlanych przez podwykonawców, zasadniczo objęte jest mechanizmem odwróconego obciążenia. Świadczenie ww. usług przez podatnika niebędącego podwykonawcą, nie wymaga stosowania przy ich rozliczaniu mechanizmu odwróconego obciążenia – rozliczanie podatku odbywa się na zasadach ogólnych.

Ustawa nie definiuje pojęcia „podwykonawca”, w związku z tym dla prawidłowego rozumienia tego terminu należy posiłkować się definicją słownikową. Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku języka polskiego (PWN), podwykonawca to firma lub osoba wykonująca pracę na zlecenie głównego wykonawcy.

Dlatego też Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych na jej rzecz przez wykonawców, sprzedawców usług i dostawców materiałów budowlanych, będących czynnymi podatnikami VAT. Wynika to bowiem z faktu, że zrealizowana inwestycja będzie miała związek z wykonywaniem czynności opodatkowanej – wynajmem przez Spółkę tego budynku podmiotom gospodarczym. Prawo do odliczenia będzie jednak przysługiwało pod warunkiem, że w stosunku do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy i nie zajdą wyłączenia, o których mowa w art. 88 ust. 3a ustawy.

Należy nadmienić, że dla ustalenia prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu opisanej inwestycji przez Spółkę, nie ma znaczenia sposób rozliczenia podatku z tytułu wykonania usług budowlanych przez podwykonawców. Spółka bowiem otrzyma faktury dokumentujące transakcje wykonane przez głównego wykonawcę, który będzie zobowiązany rozliczyć podatek należny na zasadach ogólnych, gdyż rozliczanie podatku przy zastosowaniu metody odwróconego obciążenia nie dotyczy głównego wykonawcy. Metoda ta również nie może dotyczyć Spółki, która w przedmiotowej sprawie będzie inwestorem.

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1h ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.