Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

June 22, 2017

Rozliczenie usług budowlanych przez Konsorcjum

0 1111

Jeśli Partner Konsorcjum jest podwykonawcą, to jest zobowiązany do wystawienia faktury VAT na Lidera Konsorcjum z zastosowaniem mechanizmu odwróconego obciążenia, z kolei Partner występujący jako Lider Konsorcjum powinien przyjmować od pozostałych Konsorcjantów faktury VAT z odwrotnym obciążeniem.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 8 maja 2017 nr 2461-IBPP2.4512.114.2017.1.TK

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest firmą, która wykonuje usługi budowlane które z dniem 1 stycznia 2017 r. zostały objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia. Zainteresowany nie jest Liderem. Do przetargu przystąpił jako Konsorcjum. Uzgodniono, że każdy z członków Konsorcjum wystawia faktury do Lidera, a Lider wystawia fakturę do Zamawiającego.

  • Czy jako partner Konsorcjum Wnioskodawca jest podwykonawcą i jest zobowiązany do wystawienia faktury „odwrotne obciążenie”?

  • Czy jako Lider Konsorcjum Zainteresowany powinien przyjmować od pozostałych Konsorcjantów faktury z odwrotnym obciążeniem?

Stanowisko Dyrektora

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,

  2. usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Zgodnie z art. 17 ust. 1h ustawy, w przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy przepis ust. 1 pkt 8 stosuje się, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca. Natomiast, w myśl art. 17 ust. 2 ustawy, w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego. Zatem należy przyjąć, że w niniejszej sprawie warunki formalne, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy, jak i wymóg świadczenia usług budowlanych wskazanych w poz. 2-48 załącznika 14 są spełnione.

Zauważyć należy, że Konsorcjum nie jest podmiotem gospodarczym, nie posiada osobowości prawnej ani podmiotowości prawnej, nie musi być rejestrowane, ani mieć odrębnej nazwy czy też siedziby. Konsorcjum nie może być uznane za podatnika VAT. Oznacza to, że relacji zachodzących pomiędzy stronami umowy konsorcjum (podatnikami VAT), dla potrzeb podatku od towarów i usług, nie należy oceniać na zasadach wewnętrznych rozliczeń konsorcjum, a przedsiębiorcy działający w ramach konsorcjum są odrębnymi podatnikami VAT. W konsekwencji działając w ramach konsorcjum powinni oni do wzajemnych rozliczeń stosować ogólne reguły wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług oraz aktów wykonawczych do niej.

W rozpatrywanej sprawie Wnioskodawca występuje jako partner Konsorcjum, wystawia faktury na rzecz Lidera Konsorcjum za wykonany przez siebie zakres robót, natomiast Lider wystawia na podstawie faktury wystawionej przez Wnioskodawcę, fakturę na rzecz Zamawiającego, tj. inwestora. Stąd należy uznać, że Wnioskodawca jako partner Konsorcjum w tym schemacie występuje w charakterze podwykonawcy Lidera Konsorcjum działającego w tym przypadku jako generalny wykonawca względem usługobiorcy (inwestora).

W konsekwencji, w sytuacji świadczenia przez Wnioskodawcę będącego partnerem Konsorcjum usług budowlanych nie jest on zobowiązany do rozliczania podatku należnego z tytułu wykonanych usług i wykazywania kwoty podatku w wystawianych fakturach. W tym bowiem przypadku rozliczenie podatku winno odbywać się przy pomocy mechanizmu odwróconego obciążenia, a zatem do rozliczenia podatku zobowiązany jest Lider Konsorcjum. Wnioskodawca w wystawianych fakturach nie powinien wykazywać kwoty podatku, stawki podatku oraz kwoty brutto, natomiast przedmiotowe faktury powinny zawierać adnotację „odwrotne obciążenie”.

Natomiast w sytuacji gdy Wnioskodawca będzie występował, jako Lider Konsorcjum i będzie nabywał usługi budowlane wymienione w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy, od partnerów Konsorcjum (usługodawców), a następnie Wnioskodawca wystawia fakturę na rzecz Zamawiającego (Inwestora) obejmującą całość prac wykonanych przez poszczególnych partnerów Konsorcjum, to w takiej sytuacji należy uznać, że partnerzy Konsorcjum będą podwykonawcami Wnioskodawcy, jako Lidera Konsorcjum. Zatem, do transakcji pomiędzy partnerami Konsorcjum a Liderem Konsorcjum (Wnioskodawcą) będzie mieć zastosowanie art. 17 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 17 ust. 1h ustawy. Tym samym, Wnioskodawca jako nabywca ww. usług będzie odpowiedzialny za rozliczenie podatku od towarów i usług dla tych usług wg właściwej stawki podatku VAT.

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 pkt 8 oraz art. 17 ust. 1h ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.